Çalışma hayatında motivasyon (Kartal Eğitim Araştırma Hastanesi acil servis çalışanları örneği)
Motivation in working life (A sample study: Kartal Training-Research Hospital and emergency department employees)
  1. Tez No: 540844
  2. Yazar: ESRA ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Küreselleşme, teknolojik açıdan gelişmeler, bilginin geniş alana yaygınlaşması ve iletişim olanaklarının artması gibi faktörlerin etkisi ile daha rahat bir hale gelen çalışma hayatında;örgütlerin başarısı sahip olduğu insan faktörünü etkin bir şekilde yönetip yönetmediğine bağlıdır. Hangi alanda olursa olsun bütün kurum ve kuruluşların, işletmelerin asıl ulaşmak istediği çalışanların emeklerini ortak bir hedefe ulaştırması gerekmektedir. Bu çalışmada, hem tarihçi metod ve kaynak taraması tekniğinden, hem de alan araştırması metodu ve anket tekniğinden yararlanılmıştır. Motivasyon kavramına ilişkin kuramsal tartışmalar bir yandan motivasyon sürecine ilişkin bir boyut taşırken diğer taraftan kapsamına ilişkin kuramsal tartışmalarda mevcuttur. Önemli olan bu noktada sosyo-ekonomik, psikososyal ve örgütsel açılımları, konunun içeriği olan hastane çalışanları üzerindeki motivasyon süreçleri ve kapsamı ile tamamlanabilmektedir. İstanbul Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan tüm personeli üzerinde yapılan anket çalışması sayesinde tezin sunduğu kavramsal ve kuramsal çerçeveye dayalı bulgularla,varsayımların güvenilirliği ve geçerliliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study,globalization, technological developments in terms of knowledge,the wide spread of areas and increase communication opportunities with a more comfortable life that becomes the influence of factors such as work; depends on the human factor should manage that with the success of the organization in an effective way. No matter which area of all institutions and organizations, the business efforts of employees whose main goal is focused towards achieving a common goal. Theoretical discussions on the concept of motivation is available in sizes from a theoretical discussion of the scope for moving from one side to the other side of the motivation process. This point is important in the socio-economic, psychosocial and organizational expansions, the process can be completed with the motivation and scope of the hospital staff on the content of the question. Therefore the impact on staff motivation and hospitals, it is possible to reveal precisely the research phase. This study aims to improve the fit between hospital managers and employees. If these increased compliance, the health service, staff and patient satisfaction will be achieved. Istanbul Kartal teaching and rese