Radyocerrahi cihazlarında küçük boyutlu tümörlerin radyoterapisinin incelenmesi
Dosimetric investigation of radiotherapy of small size tumors in radiosurgery devices
- Tez No: 540842
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT OKUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Stereotaktik radyoterapide küçük alanlar kullanılarak tümöre 1-5 fraksiyonda yüksek dozlar verilir. Bu nedenle stereotaktik radyoterapide doğru dozun doğru yere verilmesi çok önemlidir. Bu çalışmada kon tabanlı lineer akselatör (linak) ve yoğunluk ayarlı ark terapi (YAAT) linak modalitelerinde ışınlanan küçük boyutlu beyin tümörlerinin Gafkromik EBT3 film ile dozimetrik analizi yapılmıştır. Çalışmada küçük alan olarak, 1, 2 ve 3 cm çapında tümörler sanal olarak Cyberknife baş – boyun fantomu içerisinde oluşturuldu. Verilen dozların doğruluğunu değerlendirmek için Gafkomik EBT3 film fantom içerisine yerleştirildi. Fantom, her bir tümör boyutu için iki ayrı cihazın tedavi planlama sisteminde oluşturulan tedavi planlarına göre Gafkromik EBT3 film ile birlikte ışınlandı. Oluşturulan tedavi planlarının kalitesi için Konformite İndeksi (CI) ve Homojenite İndeksi (HI) hesaplandı. Filmde ölçülen ile TPS'de hesaplanan doz dağılımları karşılaştırıldı. CI ve HI değerleri incelendiğinde, kon tabanlı linak cihazının CI ve HI değerleri 1'e yakın çıkmıştır. Kon tabanlı linak cihazının radyasyon alanının tumor boyutuna uyumlu olmasından dolayı CI değeri YAAT tabanlı linak cihazına gore daha iyi sonuç vermiştir. Tezde elde edilen bulgular incelendiğinde gerek kon tabanlı linak gerekse YAAT tabanlı linak cihazında hedef istenen dozu almıştır. S- I rotasyonunda kon tabanlı Linak cihazının % 30 ve %50'lik doz profil genişlikleri YAAT tabanlı linak cihazına gore daha küçüktür. Her iki cihaz ile yapılan ışınlamalarda tümör merkezleri reçete edilen dozu almıştır. Bu tez çalışması, küçük alan ışınlamalarında kon tabanlı linak veya YAAT tabanlı linak cihazlarının birbirlerinin yerine kullanılabilirliğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In stereotactic radiotherapy, high radiation doses were deliveredto tumors using small fields in 1-5 fractions. For this reason, it is very important to make sure accuracy of dose and position of given dose in stereotactic radiotherapy. In this study, dosimetric measurements of small sized brain tumors irradiated in con- based linear accelator (linac) and the volumetric arc therapy (VMAT) linac modalities were performed with Gafchromic EBT3 film. As a small area in the study, 1,2 and 3 cm diameter tumors were virtually created in Cyberknife head and neck phantom. Gafchromic EBT3 film was placed into the phantom to evaluate the accuracy of the doses given. The phantom was irradiated with Gafchromic EBT3 film according to treatment plans created in the treatment planning system of two separate devices for each tumor size. Conformity Index (CI) and Homogeneity Index (HI) were calculated for the quality of created treatment plans. The dose distributions calculated in the film and the TPS were compared. When the CI and HI values were examined, the CI and HI values of the cone-based linac device were close to 1. Due to the radiation area of the cone-based linac device is compatible with the tumor size, the CI value had better results to the YAAT-based linac device. In the S-I rotation, the 30% and 50% dose profile widths of the cone-based Linac device are smaller than the YAAT-based linac device. In both the devices in the center it has received the tumor irradiation dose prescribed. This thesis study has shown that on cone-based linac or YAAT-based linac devices can be used instead of each other in small-area irradiations.