CGRP reseptör antagonistinin yayılan kortikal depresyonun indüklediği davranışa etkilerinin incelenmesi
The effect of CGRP receptor antagonist on behavior induced by cortical spreading depression
  1. Tez No: 289212
  2. Yazar: ASLI FİLİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRUNNİSA BOLAY BELEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Migren patofizyolojisinde önemli bir rolü olan yayılan kortikal depresyonun (CSD), trigeminal nukleus kaudalisi (TNC) aktive ettiği ve dura materde nörojenik inflamasyonu tetiklediği gösterilmiştir. Ancak CSD'nin uyanık hayvanda yaptığı davranış değişiklikleri bilinmemektedir. Bu çalışmada uyanık serbest dolaşan sıçanlarda CSD'nin ağrı ve anksiyete davranışına etkileri ayrıntılı değerlendirilerek ve bazı subkortikal beyin yapıları üzerindeki etkileri ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca santral ağrı mekanizmalarını anlamak için trigeminovasküler sistemi inhibe eden CGRP reseptör antagonistinin CSD sonrası ortaya çıkan davranışsal, subkortikal ve kortikal aktivasyondaki rolü araştırılmıştır.Uyanık sıçanda CSD topikal KCl uygulanarak oluşturuldu, bazal ağrı eşik değerleri soğuk ve mekanik uyarı verilerek değerlendirildi. Sıçanlara CSD öncesi intraperitoneal olarak SF, CGRP reseptör antagonisti 30 mg veya CGRP reseptör antagonisti 100 mg verildi. CSD indüklendikten sonra sıçanların spontan davranışları ve ultrasonik çıkardıkları sesler kaydedildi; yükseltilmiş artı labirent testi kullanılarak anksiyete değerlendirildi ve mekanik ve soğuk allodini testleri uygulandı. Daha sonra alınan beyin kesitlerinde beyin sapı, subkortikal yapılar ve korteks c-fos immünohistokimasyı ile değerlendirildi.Sıçanlarda, CSD sonrası donma, temizlenme, kafa ve vücut silkinmesi, kafa kaşıma, yeme, içme, esneme ve gerinme, uyku, maksimum hız, dönme hareketi, sedasyon ve lokomotor aktivite gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Cortical spreading depression (CSD) which is an important component of migraine pathophysiology is shown to activate trigeminal nucleus caudalis (TNC) and trigger neurogenic inflammation in Dura mater. Today, behavioral alterations due to CSD are unknown. In this study, the effect of CSD on pain and anxiety behavior in awake rats were investigated and compared to effects on subcortical structures. Also, the role of behavioral and cortical activation of CGRP receptor antagonist (MK-8825) after CSD was investigated to understand pain mechanisms.CSD was performed by topical KCl in awake rat and basal pain thresholds to mechanical and cold allodynia were evaluated. Rats were given saline, CGRP receptor antagonist 30 and 100 mg/kg. After CSD induction, spontaneous behavior, ultrasonic vocalization was recorded; anxiety tested by elevated plus maze and mechanical and cold allodynia were evaluated. C-fos immunohistochemistry was performed in brain stem, subcortical and cortical brain areas. After CSD, freezing, grooming, head shake and wet dog shake, head grooming, eating, drinking, yawning, stretching, sleep, maximum speed, turning, sedation and locomotor activity were observed.