Bazı schiff bazı metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of metal complexes of some schiff bases
  1. Tez No: 315138
  2. Yazar: HATİCE CEYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA KAKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Schiff bazları koordinasyon kimyasında en sık kullanılan ligantlardır. Bu ligantlar karbonil bileşiklerinin özellikle aldehit ve ketonların primer amin ile kondenzasyona girmesi ile oluşurlar. Schiff bazları, eğer karbonil bileşikleri ile aminler veya her ikisi de aktif fonksiyonel gruplar içerirse etkin bir şelat grubu oluştururlar. Dolayısıyla bu bazlar kompleks hazırlamada oldukça önemli gruplardır.Bu çalışmada 1,10-fenantrolin türevi ve salisilaldehit türevlerinin ilavesiyle oluşan yeni multidonör schiff bazları ve bu bazların geçiş metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonları yapılmıştır.5-amino-1,10-fenantrolin ile 3-metoksisalisilaldehit, 4-metoksisalisilaldehit ve 5-metoksisalisilaldehitin reaksiyonu sonucu 3 farklı schiff bazı sentezlendikten sonra, bu schiff bazlarının her biri ile Cu(II), Ni(II), Co(II) tuzları kullanılarak kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezin her aşamasında bileşiklerin saf olup olmadıkları İnce Tabaka Kromatografisi (TLC) ile kontrol edilmiştir.Sentezlenen maddeler, FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR, MALDI-TOF ve Elementel Analiz kullanılarak karakterize edilmiştir.Sonuç olarak, bu tür kompleks bileşikler yarı iletken malzeme, fotokromik yada termokromik malzeme olarak kullanım için büyük öneme sahiptirler.
Özet (Çeviri)
Schiff bases are the most commonly used ligands in coordination chemistry. Those ligands are formed by the condensation of carbonyl compounds with primary amines especially aldehydes and ketones. Schiff bases form effective chelate groups, if carbonyl compounds and amines both include active functional groups. Thus, these beses are very important for preparing complexes.In this study, new multidonör Schiff bases and these transition metal complexes preparing by the addition salicylaldehydes and derivatives of 1,10-phenanthroline were synthesized and then characterized.Schiff bases were synthesized via the reaction of 5-amino-1,10-phenanthroline with 3-methoxysalicylaldehyde, 4-methoxysalicylaldehyde and 5-methoxysalicylaldehyde. The complexes were synthesized using Cu (II), Ni (II), Co (II) salts with each of schiff bases. The reactions were tested by Thin Layer Chromatography (TLC).Synthesized compounds were characterized by Fourier Transform Infrared (FTIR), 1H-NMR and 13C-NMR and MALDI-TOF.As a result, these types of complexes have great importance for use as semiconductor, photochromic or thermochromic material.