Örgütsel çekiciliğin arttırılmasında işveren markalaşmasının rolü: Spor yöneticiliği bölümü öğrencilerine yönelik bir araştırma
The role of employer branding on enhancing the organizational attractiveness: A research intended for department of sports management students
  1. Tez No: 540910
  2. Yazar: BAYRAM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SALİM ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, bir örgütte çalışan bireyleri ya da örgütte çalışma potansiyeline sahip olan insanları örgüte çekmek için ve onları örgütte kalıcı kılmak için yapılacak işlemlerin neler olduğunu belirlemek ve bu örgütsel çekicilik ve örgüte bağlılık üzerinde işveren markasının ne derece önemli olduğunu ortaya çıkarmak amacı ile yapılmıştır. Araştırmada, mevcut durumu ortaya çıkartmayı amaçlayan betimsel taramaya yönelik bir yöntem kullanılmıştır. Araştırmaya, Türkiye'nin İç Anadolu bölgesinde bulunan illerdeki üniversitelerin, Spor Bilimleri Fakültesi ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarında Spor Yöneticiliği bölümünde öğrenim gören toplamda 818 (n(kadın)=262, n(erkek)=556) öğrenci dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Öksüz (2012) tarafından geliştirilen“İşveren Markası Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, ikili karşılaştırmalar için Mann-Whitney U Testi ve çoklu karşılaştırmalar için Kruskal-Wallis Varyans Analizi kullanılmıştır. Çoklu karşılaştırmalarda Kruskal Wallis Varyans Analizi sonucu anlamlı farkın çıktığı durumlarda, bu farkın hangi gruplar arasından kaynaklandığını belirlemek için Mann Whitney U Testi uygulanmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi için α=0.05 seçilmiştir. Araştırma sonucunda, öğrencilerin İşveren Markası Ölçeği maddelerine verdiği yanıtların aritmetik ortalamalarına bakıldığında en çok tercih edilen maddenin“eğlenceli ve mutlu çalışma ortamı”ile“maaş”olduğu en az tercih edilen maddenin ise“kurumun köklü bir tarihe sahip olması”olduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan öğrencilerin İşveren Markası Ölçeği alt boyutlarının cinsiyet, sınıf ve sosyo-ekonomik düzey değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı, iş durumu ve iş deneyimine göre ise anlamlı düzeyde farklılaşmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to determine the transactions that would attract potential employees and current employees to an organization and that would make those employees permanent for the organization and also to reveal the importance level of the branding of the employer on the attractiveness and loyalty to the organization A method towards descriptive scanning that aims to reveal the current situation has been used in the study. A total of 818 students have been included in the research who study in the Sports Sciences Faculties and in Sports Administration departments of School of Physical Education and Sports in universities which are in cities of Central Anatolia district (n(women)=262, n(man)=556).''Employer Brand Scale'' which was developed by ''Öksüz'' and ''Personal Information Form'' which was developed by the researcher have been used in the study as data collection tools For mutual comparisons Mann-Whitney U Test and for multi-comparisons Kruskal-Wallis Varience Analysis have been used on data analysis. When meaningful differences came out of Kruskal-Wallis Variance multi-comparisons, Mann-Whitney U test has been used in order to understand from which groups the difference came from. α=0.05 has been chosen for the meaningfulness level in the study As a result of the research, when we look at the arithmetical average of the answers of the students to the points of Employer Brand Scale we see that the most preferred points are '' entertaining and happy work environment'' and ''salary'' whereas least preferred point is ''the organization's having a rooted history'' It has been found that the sub-dimensions of the Employer Brand Scale differentiated meaningfully according to gender class and socio-economic level variables and that they didn't differentiate meaningfully according to employment and work experience.