Dönüşümsel liderlik , motivasyon ve örgütsel çekiciliğin çalışan performansına etkisi
The impact of transformational leadership, motivation, and organizational attractiveness on employee performance
- Tez No: 948702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüz artan rekabet koşulları hem organizasyonları hem de çalışanları etkilemektedir. Firmalar tercih edilebilirliklerini artırmak yani örgütsel çekiciliklerini artırmak için durmadan gelişmeli ve yeniliklere açık olmalıdırlar. Çalışanların ise günümüz gelişmiş teknoloji ortamında özellikle yapay zekanın bu kadar hayatımıza girmesiyle, yeniliklere açık olmaları ve değişen dünyaya hızlı adapte olmaları oldukça önem kazanmıştır. Bu teknolojik gelişmeleri iş hayatına katan kişiler istenen performans hedeflerine yaklaşmakta ve bir adım önde olmaya devam edecektir. Rekabetçi ortam sadece organizasyonlar arası değil aynı zamanda çalışanın en uyumlu olduğu şirketi tercih etmesi için de önemlidir. Çalışanlar kendini motive hissettikleri, kendilerine uyan en iyi liderle ve piyasada örgütsel çekiciliği yüksek firmalarla çalışma niyetindedirler. Dönüşümsel liderlik anlayışını benimseyen ve yerine getiren organizasyonların, örgütsel çekiciliklerinin ve çalışan motivasyonunu artırdığı literatürde yapılmış olan bazı çalışmalarda görülmüştür. Bu kavramların ayrı ayrı incelendiği bazı çalışmalarda performansı da olumlu anlamda etkilediklerine rastlanmıştır. Bu tez çalışmasında dönüşümsel liderlik, örgütsel çekicilik, motivasyon ve performans kavramlarının birbirlerini etkileyip etkilemedikleri merak konusu olmuştur. Çalışmaya başlamadan önce detaylı bir literatür taraması sonrası bu kavramların birbirini pozitif olarak etkilemeleri beklenmiştir ve literatür tarama aşamasında hipotezler bu yönde kurulmuştur. Literatürde yapılan çalışmalar sonrası bu teze ve istenen konuları yansıtacak ölçekler seçilmiş ve bu sorular hedef kitle olan 212 beyaz yaka tarafından yanıtlanmıştır. Yanıtlanan 212 anketten 204 tanesi analizlere uygun bulunmuş ve analizlere girdi olarak alınmıştır. Anketin yapısı iki kısımdan oluşmaktadır, ilk aşama demografik 6 sorudan oluşmaktayken, 2. Kısım 25 soruluk dönüşümsel liderlik, 9 soruluk örgütsel çekicilik, 14 soruluk motivasyon ve 7 soruluk performans olmak üzere toplamda 55 sorudan oluşmaktadır. Öncelikle verilerin normal dağılımı sağlayıp sağlamadığını, güvenilir olup olmadığını ve faktör analizine uygun olup olmadığını ölçmek amacıyla IBM SPSS 27 paket programından yararlanılmıştır. Yapılan bu analizlerdeki amaç, kullanılan soruların ne kadar ölçüm yapılmak istenen modeli yansıttığı ve bu model ile paralel olup olmadığının tespit edilmesidir. SPSS programında yapılmış olan normallik, güvenilirlik ve faktör analizi testleri sonucunda her bir üst boyutun bu aşamalardan belirli kriterleri sağlayarak geçtikleri görülmüştür. normallik, güvenilirlik ve faktör analizi testlerini geçen veriler ile yapısal eşitlik modelinin incelenmesi adımına geçilmiştir. Yapısal eşitlik modellemesinde PLS-SEM yöntemiyle ilerlenmiş ve analizler için Smart PLS 4 paket programından destek alınmıştır. Smart PLS programında yapılan doğrulayıcı faktör analizinde gerekli görülen iyileştirmeler sonrası güvenilir ve geçerli bulunan model için yol analizi yapılmıştır. Yol analizi aşamasında da yapılan benzer analizler sonrası nihai revize modele hipotezlerin testi için boostrapping yol analizi yapılmış ve modelde var olduğu düşünülen ilişkiler incelenmiştir. Araştırılan ilişkilerden dönüşümsel liderliğin dışsal motivasyon üzerinde anlamlı ve pozitif etkisi olduğu, dönüşümsel liderliğin örgütsel çekicilik üzerinde anlamlı ve pozitif etkisi olduğu, örgütsel çekiciliğin dışsal motivasyon üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu, örgütsel çekiciliğin içsel motivasyon üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Analizlere başlanmadan önce pozitif ilişki içerisinde olması beklenilen dönüşümsel liderlik ile içsel motivasyon, dönüşümsel liderlik ile çalışan performansı, örgütsel çekicilik ile çalışan performansı, dışsal motivasyon ve çalışan performansı, içsel motivasyon ve çalışan performansı arasında ise anlamlı bir ilişki olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Tez çalışmasındaki sonuçlara bakıldığında, literatürde yapılan bazı çalışmalar ile paralel, bazı çalışmalarla ise aksi yönde sonuçlar elde edilmiştir. Birbirlerini etkilemesi beklenen kavramların bu çalışmada etkilemedikleri sonucuna ulaşılması, kavramların önemsiz olduğu veya üzerine düşülmemesi gereken kavramlar olduğu anlamına gelmemektedir. Araştırmaya konu olan kavramların hem çalışanlar hem de şirketler için öneminin her zaman var olduğu ve bundan sonra da var olacağı bir gerçektir. Yapılan bu çalışmanın sonuçları başka bir durumun fark edilmesine de neden olmuştur. Organizasyonlar bu kavramlara ne derece önem vermektedir? Çalışma göstermiştir ki bu kavramlardan bazıları birbirini doğrusal yönde etkilemektedir ve bu kavramlara organizasyonların yatırım yapması gerekmektedir. Dönüşümsel liderlik anlayışının benimsenmesi için yapılan iyileştirmeler ve destekler , dışsal motivasyon ve örgütsel çekiciliğin artması için yapılması gereken adımlardan yalnızca birkaçıdır.
Özet (Çeviri)
Today's increasingly competitive conditions affect both organizations and employees. Companies must constantly evolve and be open to innovation in order to increase their desirability, i.e., their organizational attractiveness. Employees, on the other hand, must be open to innovation and adapt quickly to a changing world, especially with the advent of artificial intelligence in today's advanced technological environment. Those who incorporate these technological advancements into their professional lives will continue to achieve desired performance goals and stay ahead of the curve. A competitive environment is not only important between organizations but also for employees to choose the company that best aligns with their values. Employees seek to work with leaders who motivate them, fit their personalities, and organizations with high organizational attractiveness in the market. Some studies in the literature have shown that organizations that adopt and implement transformational leadership increase their organizational attractiveness and employee motivation. Some studies that examine these concepts separately have found that they also have a positive effect on performance. Organizations have always sought high-performing employees. Performance is a priority for every organization, and it is also an important concept for employees. There are many factors that affect performance, some of which are motivation, organizational attractiveness, and leadership styles. Employee motivation is based on certain parameters. There are two separate sources of motivation for employees: internal and external. Internal motivation is more influenced by a person's ideas and attitudes about work, while external motivation is the type of motivation that is influenced by external factors. Employee motivation can be influenced by the perceived attitudes and behaviors of leaders, an individual's abilities, promotions, salary, benefits, coworkers, and their self-perception. Organizational attractiveness is related to how an organization is perceived in the external environment and by its employees, and companies that inspire a desire to work for them are those with high organizational attractiveness. Similarly, it is believed that leadership philosophy also affects the desirability of today's organizations. Today, some of the essential conditions for the continuity of organizations are effective and competent leadership, the organization's attractiveness in the market and to employees, the motivation of employees, and the ability of organizations to obtain good performance from their employees and work. According to the literature, leadership styles have been found to have a positive effect on organizational attractiveness. In this thesis study, it was investigated whether transformational leadership, organizational attractiveness, motivation, and performance concepts influence each other. After a detailed literature review prior to the study, it was expected that these concepts would positively influence each other, and hypotheses were established in this direction during the literature review phase. After reviewing the literature, scales reflecting this thesis and the desired topics were selected, and these questions were answered by the target audience of 212 white-collar workers. Of the 212 questionnaires answered, 204 were found to be suitable for analysis and were included in the analysis. The structure of the questionnaire consists of two parts: the first part consists of six demographic questions, while the second part consists of a total of 55 questions, including 25 questions on transformational leadership, nine questions on organizational attractiveness, 14 questions on motivation, and seven questions on performance. Before the survey was fully implemented, it was piloted with a sample of 3 people and then with a sample of 36 people. When the data from the 36 participants was examined, it was found that the survey was normally distributed, reliable, and suitable for factor analysis. Subsequently, the survey was answered by 212 white-collar employees. Of these responses, 204 were found to be suitable for analysis. IBM SPSS 27 program was used to measure whether the data was normally distributed, reliable, and suitable for factor analysis. The purpose of these analyses was to determine the extent to which the questions used reflected the model to be measured and whether they were parallel to this model. As a result of the normality, reliability, and factor analysis tests conducted in the SPSS program, it was observed that each higher-order dimension passed these stages by meeting certain criteria. The data that passed the normality, reliability, and factor analysis tests were then used to examine the structural equation model. In structural equation modeling, the PLS-SEM method was used, and the Smart PLS 4 software package program was used to support the analyses. After the necessary improvements were made in the confirmatory factor analysis performed in the Smart PLS program, path analysis was performed for the model found to be reliable and valid. After similar analyses were performed in the path analysis stage, bootstrapping path analysis was performed on the final revised model to test the hypotheses, and the relationships thought to exist in the model were examined. The results of the relationships investigated showed that transformational leadership has a significant and positive effect on extrinsic motivation, transformational leadership has a significant and positive effect on organizational attractiveness, organizational attractiveness has a significant and positive effect on extrinsic motivation, and organizational attractiveness has a significant and positive effect on intrinsic motivation. Before the analyses began, it was expected that there would be a positive relationship between transformational leadership and intrinsic motivation, transformational leadership and employee performance, organizational attractiveness and employee performance, external motivation and employee performance, and intrinsic motivation and employee performance. However, it was concluded that there was no significant relationship between these variables. Looking at this model, we conclude that transformational leadership has a positive effect on the highest organizational attractiveness and, subsequently, on external motivation in this particular study. We also conclude that organizational attractiveness has a significant and positive effect on external motivation. Looking at the results of the thesis study, some results are parallel to those of studies in the literature, while others are contrary to them. The fact that concepts expected to influence each other did not do so in this study does not mean that these concepts are insignificant or should be ignored. It is a fact that the concepts covered in this study are important for both employees and companies, and will continue to be so in the future. The results of this study have also led to the discovery of another situation. To what extent do organizations attach importance to these concepts? The study has shown that some of these concepts influence each other in a linear manner, and that organizations need to invest in them. Improvements and support for the adoption of transformational leadership are just a few of the steps that need to be taken to increase external motivation and organizational attractiveness. From a management and human resources perspective, it is expected that human resources departments will conduct surveys to assess the transformational leadership competencies of existing or newly hired leaders and assign training for any areas of transformational leadership that are lacking based on the survey results, which will increase employee motivation and organizational attractiveness. Just as leaders evaluate employees, employees should also evaluate leaders. This approach will help leaders identify their own shortcomings and take action in that direction. Although this study concluded that transformational leadership, organizational attractiveness, and motivation do not affect performance, it is believed that the study was influenced by being limited to a specific region, a limited sample size, and white-collar workers. It is thought that a similar study applied to different regions, different fields requiring different expertise, and a larger sample size could be the subject of a separate study due to the possibility of yielding different results.