Ofis çalışanlarında oluşan NON-spesifik boyun ağrılarında kayropraktik uygulamanın etkinliği
Activity of chiropractic implementation in NON-specific neck pains of office workers
- Tez No: 540913
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çalışmanın amacı, ofis çalışanlarında oluşan nonspesifik boyun ağrılarında kayropraktik uygulamanın etkinliğinin araştırılmasıdır. Nonspesifik boyun ağrısı olan, 18-45 yaş aralığında 40 gönüllü çalışmaya dahil edildi. Katılımcılar, çalışma grubu ( n=20, 7 erkek, 13 kadın), kontrol grubu ( n=20, 8 erkek, 12 kadın) olmak üzere ikiye ayrıldı. Uygulama öncesi her katılımcıya yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, ne kadar süre çalıştığı gibi demografik özelliklerin ölçüldüğü demografik bilgiler anketi, VAS ( Visuel Analog Skalası), Boyun Disabilite İndeksi ve SF-36 ( Kısa Form 36) değerlendirilmeleri yapıldı. Her hafta düzenli olarak 4 hafta boyunca, çalışma grubuna manuel olarak kayropraktik uygulama yapıldı. Kontrol grubuna ise sadece kayropraktik uygulama başlangıç pozisyonu verildi. Katılımcıların 4 hafta sonra aynı skalalarla tekrar değerlendirmeleri yapıldı. Uygulama öncesinde katılımcılardan alınan veriler her iki grup içinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık içermemektedir ( p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to assess the effectiveness of chiropractic practice in office workers with nonspecific neck pain. 40 volunteer ( 18-45 age range) with nonspecific are attached to study. Participants are divided in two groups as study group (n= 20, 7 male, 13 female), control group ( n=20, 8 male, 12 female). Before practice, demographic information ( age, gender, education level, term of employment), VAS ( visual analog scale), Neck Disability Index, SF-36 are measured for all participants. During four weeks, manual chiropractic practice was done properly once a week. And also only chiropractic position was given to control group. After four week, we assessed the participants with the same scales.