Eski yakındoğu arşivleri
Ancient near east archives
- Tez No: 540926
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Tezimizde, Arkeolojik Bulgular ve Çivi Yazılı Belgeler ışığında“Eski Yakındoğu Arşivleri”konusu incelenmiştir. MÖ 3200 yıllarında Mezopotamya'nın güneyinde çivi yazısının keşfiyle birlikte eş zamanlı olarak ortaya çıkan arşiv kurumunun tanımı yapılarak, Yakındoğu'da uygulanmış olduğu diller hakkında geniş bilgiler verilmiştir. Ayrıca Mezopotamya, Mısır, Kuzey Suriye ve Anadolu coğrafyalarının arşivciliği hakkında bilgi verilerek bu bölgelerde bulunan bazı önemli antik kentlerin kazı tarihçesi ile birlikte höyüklerden çıkarılan arşivler ile içerdikleri tabletlerin sayısı, konusu, muhafazası ve arşiv sistemleri hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Söz konusu arşivlerin olduğu toplumların idari, ekonomik, ticari, sosyal ve kültürel hayatlarına kısmen değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our thesis, in the light of the Archaeological Findings and Cuneiform Documents, the subject“Old Near East Archives”was examined. In 3200 BC yars in the southern part of Mesopotamia with the discovery of the cuneiform writing of the archive institution was defined simultaneously, a wide range of information was given about the languages applied in the Near East. Also Mesopotamia, Egypt, Nothern Syria and Anatolia geography were given information about the archiving, with excavation history of some important ancient cities in these regions, archives exracted from the mounds and information about the number, subject, storage and archiving systems of the tablets they included. the administrative, economic, commercial, social and cultural life of the societies of archives on question is partly addressed.