Beyazlatılan opak mine lezyonlarında farklı yüzey hazırlıklarının reçine infiltrasyonuna etkileri
Effects of different surface pretreatment protocols on theresin i̇nfiltration of bleached opaque enamel lesions in-vitro
- Tez No: 540927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE ŞAR SANCAKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Tezimizin amacı in vitro hazırlanan başlangıç çürük lezyonlarının farklı konsantrasyonlarda ajanlarla beyazlatılmaları sonrası farklı yüzey hazırlama seçenekleri ile uygulanan reçine infiltrasyonunun etkinliğinin yüzey mikrosertliği ve penetrasyon derinliği açısından kalitatif ve kantitatif karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. 224 adet sığır dişinden elde edilen mine örneklerinin yüzeyinde yapay başlangıç çürük lezyonları oluşturulmuş sonrasında farklı konsantrasyonlarda ajanlarla (%35H2O2, %22 ve %16 KP) beyazlatma uygulanan ve uygulanmayan kontrol grubu dâhil dört gruba ayrılmıştır. Örneklerin reçine infiltrasyonu (ICON-DMG™) öncesi farklı yüzey hazırlıklarına göre (HCl/H3PO4) iki alt gruba ayrılarak 8 altgrup oluşturulmuştur(n=28). Tüm aşamalarda mine yüzey mikrosertliği Vicker's test ile ölçülmüş, direk boyama tekniği ile hazırlanan örneklerin reçine infiltrasyon penetrasyon derinliği konfokal mikroskop ile değerlendirilmiş ve mine yüzeylerindeki değişimler ise Taramalı elektron mikroskop (SEM, Quanta-450 FEG, FEI, Japan) ile analiz edilmiştir. İstatistiksel değerlendirme One-WayAnalaysis of Variance (ANOVA test) ve Fisher's Least Significant Difference (LSD) Post Hoc test, değişkenlerin birbiriyle korelasyonları Pearson Correlation testi ile değerlendirilmiştir. Demineralize mine örneklerinin farklı beyazlatma ajanları ile beyazlatılması sonrası mikrosertlikleri karşılaştırıldığında gruplar arası istatistiksel anlamlılık içermeyen mikrosertlik değişim oranı gözlenmiştir. Her iki yüzey hazırlığı ajanı uygulaması (%15 HCl / %35 H3PO4) sonrası elde edilen reçine infiltrasyon sonrası mikrosertlik değerleri %35 H3PO4 uygulaması ile anlamlı olarak yüksek sonuçlar verirken (P0,001). In vitro yapay başlangıç çürük lezyonlarına farklı konsantrasyonlarda uygulanan beyazlatma ajanlarının mine yüzeylerinde mikrosertlik kaybına yol açmadığı, beyazlatmayı takiben, %15 HCl asidin yanısıra %35 H3PO4 asit ile yüzey hazırlığı sonrasında reçine infiltrasyon penetrasyon derinliği ve elde edilen yüzey mikrosertliği açısından etkin bir infiltrasyon sağlanabildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
To evaluate the effect of different bleaching agents and different surface pretreatment protocols on the enamel microhardness and penetration depth of the resin infiltrated artificial carious lesions. 224 artificial caries lesions were prepared on bovine enamel samples. Samples were divided into three main groups (35%HP, 22% CP and 16% CP; Whiteness Bleaching, FGM, Joinville, SC, Brazil) and non-bleached control group. Each group was divided into subgroups according to surface pretreatment techniques (35%H3PO4 or 15%HCl). Bleached enamel lesions were infiltrated due to manufacturer's instructions (ICON-DMG)™. Enamel microhardness was measured with Vicker's test at all stages (sound, artificial caries, bleached and after resin infiltration). Resin infiltration penetration was evaluated by Confocal Laser Scanning Electron Microscope (CLSM) using the direct technique in the fluorescence mode and the surface analysis was screened by SEM. Data were statistically evaluated by One-Way Analysis of Variance (ANOVA test) and Fisher's Least Significant Difference (LSD) Post Hoc test, with Pearson Correlation. There is no statistically significant difference between the microhardness values of different bleaching agents and the demineralized enamel (P>0,001). %35H3PO4 and %15HCl pretreatment showed the same penetration depth in bleached artificial enamel lesions (P>0,001). %35H3PO4 pretreatment showed statistically significant higher surface microhardness values when compared to % 15HCl regimens. Combination of bleaching and resin infiltration technique for opaque lesions treatment can lead to satisfying esthetic and mechanical results. Bleaching agents have no significant effect on the microhardness of artificial carious lesions and %35H3PO4 acid could be an alternative pretreatment to %15HCl with an effective resin penetration and improved microhardness.