Success and failure factors for technology-based startups: Turkish entrepreneurs' perception
Teknoloji tabanlı girişimler için başarı ve başarısızlık faktörleri: Türk girişimcilerin algısı
  1. Tez No: 540938
  2. Yazar: AYDIN SERCENK HIZAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL ORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tezin amacı, teknoloji tabanlı girişimlerin başarısına etki eden faktörler üzerinde Türk girişimcilerin algısını araştırmak ve analiz etmektir. Bu çalışmanın literatüre ana katkısı; sunduğu veriler ve bu verilerin, teknoloji tabanlı girişimlerin başarısına etki eden faktörleri girişimcilerin algısı açısından anlamaktaki faydasıdır. Tez çalışması kapsamında, daha önce teknoloji tabanlı bir girişimde kurucu veya ortak olarak yer almış 111 girişimciyle bir anket yapılmıştır. Bu ankette girişimcilerden gelişimine şahit oldukları, teknoloji tabanlı en başarılı ve en başarısız iki girişimi lider girişimci, girişim ekibi, iş fikri ve pazar, strateji ve finansal durum kategorileri altındaki 28 faktör açısından değerlendirmeleri istenmiştir. En başarılı ve en başarısız girişimlerin performanslarının ölçülmesi için ise için satış, kâr, yatırımın geri dönüşü, pazar payı ve kullanıcı sayısı göstergelerinin değerlendirilmesi istenmiştir. Bu çalışmanın en dikkate değer sonuçlarından biri, teknoloji tabanlı girişimlerin performansı üzerinde girişimcilerin algısının bölgesel ve kültürel farklılıklara çok duyarlı olmadığıdır. Bu çalışmada, iş fikrinin zaman ve sermaye gereklilikleri ile teknoloji tabanlı girişimlerin performansı arasında anlamlı bir korelasyon bulunmamıştır. Son olarak girişimle tam zamanlı ilgilenmek, lider girişimcinin teknik ve organizasyonel becerileri, girişim ekibinin iletişim ağı ile şirket stratejilerinin girişimin başarısına ciddi katkıları olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate and analyze the perception of Turkish entrepreneurs on the factors affecting the success of technology-based startups. The main contribution of this study to the literature is the data it presents and its usefulness in understanding the success factors for technology-based startups in terms of entrepreneur's perception. In the scope of this study, a survey has been conducted with 111 entrepreneurs who have taken part in a technology-based startup as a founder or partner. Entrepreneurs were asked to evaluate the most and the least successful technology-based startups that they have witnessed the development stages in terms of 28 factors under the categories of the lead entrepreneur, the team, business idea and market, strategy and financial consideration. In order to measure the performance; sales, profit, return on investment, market share and number of users were asked to be evaluated. One of the most remarkable results of this study is that the perception of entrepreneurs on the performance of technology-based startups is not very sensitive to regional and cultural differences. The study did not find a significant correlation between the time and capital requirement of the business idea and the performance of the technology-based startup. Lastly, full-time devotion, technical and organizational skills of the lead entrepreneur, the network of the team and the strategies of the company proved to have a significant effect on the success of the enterprise.