Bilişim teknolojileri girişimlerinde başarı ve başarısızlığa etki eden faktörlerin ortaya konulması: Kalitatif bir araştırma
Success and failure factors of information technology startups: a qualitative research trivo milicevic
- Tez No: 564790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHSİN MURAT YAŞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı Sırbistan'daki bilişim teknolojileri startup'larına etki eden başarı ve başarısızlık faktörlerinin belirlenmesi ve yöneticilere işletmelerini nasıl yönetecekleri konusunda tavsiye verilmesidir. Bu tez, belirli bir pazardaki bilişim teknolojileri startup'ları hakkında nitel bir araştırmaya dayanmaktadır. Araştırma, Gartner'in yeni girişim yaratma çerçevesindeki dört unsuruna odaklanmaktadır. Amaç, verilen çerçeve içerisinde başarıyı etkileyen belirli faktörlerin belirlenmesidir. Araştırma, Sırbistan'daki BT startup'larının kurucusu, CEO'ları ya da üst düzey yöneticileri ile yapılan görüşmelerin merkezinde tutulan nitel fenomonolojik bir çalışmaya dayanmıştır. Görüşmede kullanılan geliştirilmiş araştırma soruları Gartner'ın çerçevesine dayandırılmıştır. Nitel görüşme analizinin yanı sıra araştırmanın kalitesini artırmak amacıyla dünya çapında yapılmış önceki çalışmaların karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Sırbistan'da bu konuda sınırlı sayıda çalışma yapılmış olması sebebiyle bu çalışma, birçok açıdan özgündür ve buna bağlı olarak Sırbistan'daki BT startup'larının başarı ve başarısızlık faktörlerinin belirlenmesi kapsamında birtakım yeni bulgular getirmelidir. Birçok bulgu ortaya çıkarılmıştır. Söz konusu bulgular temalara ayrılmıştır. Tema bir, şu faktörlerle ilgilidir: Kaynak Yaratma, Pazar, Devlet ve Yönetmelikler. Tema iki, şu faktörlerle ilgilidir: Bilgi, Deneyim ve Eğitim. Tema üç, şu faktörlerle ilgilidir: Strateji, Hedefler, Planlama ve Organizasyon Yapısı. Tema dört, şu faktörlerle ilgilidir: Girişim Yaratma, Pazarlama ve AR-GE. Tema beş, şu faktörlerle ilgilidir: İnsanlar, Fikirler ve Ekip Çalışması.
Özet (Çeviri)
The aim of the research was to identify the success and failure factors of information technology startups in Serbia and possibly give recommendations to management on how to run their businesses. This thesis is based on a qualitative research on information technology startup companies in a specific market. The research focuses on four elements in the Gartner's framework of new venture creation: individual, organization, process and environment related factors. The idea is to recognize specific factors that affect success within the given framework. The research was based on a qualitative phenomenological study where in the center of the research were interviews made with the founders, CEO's or top managers of IT startups in Serbia. Development of research questions used in the interview was based on Gartner's framework. Besides the qualitative interview analysis, a comparative analysis of previous similar researches accros the world was set up in order to increase the quality of the research. Because there is a limited number of past researches with this topic made in Serbia, this research is unique in many of its aspects and as such it should bring some new findings in terms of defining the success and failure factors for IT startups of Serbia. Several findings were discovered. With the findings being split per a theme. Theme one findings concerned the following factors: Funding, Market and Government and Regulations. Theme two findings concerned the following factors: Knowledge, Experience and Education. Theme three findings concerned the following factors: Strategy, Goals and Planning and Organizational Structure. Theme four findings concerned the following factors: Venture Creation, Marketing and R&D. Theme five findings concerned the following factors: People, Ideas and Teamwork.