İlköğretim dördüncü sınıf normal işitmeye sahip ve işitme kayıplı çocuklarda okuma becerisinin değerlendirilmesi
Assessment of reading ability in fourth grade elementary children with hearing loss and normal hearing
  1. Tez No: 540953
  2. Yazar: SELMA YILAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHRA POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Okuma, öğrenme için en önemli gereksinimdir. Birçok çalışmada işitme kayıplı çocukların okumada güçlük ve gecikme yaşadıkları gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı normal işiten ve işitme kayıplı ilköğretim dördüncü sınıf çocuklarında okuduğunu anlama becerilerini araştırmak, işitme kayıplı çocukların varsa bu konudaki yetersizliklerini belirlemektir. Yaşları 111 ila 138 ay arasında değişen normal işiten 15 çocuk ve işitme kayıplı 30 (16 Ki, 14 İC) çocuk çalışmaya dahil edilmiştir. Çocuklara (a) okuduğunu anlama ölçü aracı (b) Bender Gestalt Görsel Algı testi; (c) Türkçe İfade Edici ve Alıcı Dil Testi (TİFALDİ); (d) dakikada okunan kelime sayısı (e) yanlış analizi envanteri ve (f) okülomotor testler uygulanmıştır. Bunun yanında çocuklardan tıbbi, odyolojik, sosyal ve eğitimsel veriler toplanmıştır. Araştırma sonucunda okuduğunu anlama puanları, TİFALDİ puanları, dakikada okunan kelime sayısı ve kelime anlama düzeylerinin analizinde normal ve işitme kayıplı gruplar arasında anlamlı fark bulunmuştur. Koklear implantlı gruptan elde edilen sonuçların diğer gruplara göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma, işitme kaybı olan çocukların okuduğunu anlama ve dil becerileri hakkındaki bilgilerimizi artırmaktadır. Özellikle koklear implantlı çocukların ileri/çok ileri işitme kaybına sahip olması nedeniyle işitme cihazı ile geçirdikleri süre uzadıkça, okuma ve dil becerilerinin olumsuz yönde etkilendiği gösterilmiştir. Araştırmamızın erken implantasyon tartışmalarını alevlendireceği düşünülmektedir. İşitmenin erken sağlanması ve eğitim sürecine okuma becerilerini geliştirecek çalışmaların eklenmesi, işitme kayıplı çocukların akranlarını yakalamasında elzemdir.
Özet (Çeviri)
Reading is the most important requirement for learning. Many studies have shown that children with hearing loss experience difficulties and delays in reading. The aim of this study is to compare reading comprehension ability of children with hearing loss in fourth grade with children with normal hearing in fourth grade. Fifteen normal hearing children (111 - 138 months) and 30 (16 CI, 14 HA) children with hearing loss were included in the study. (a) reading comprehension measure tool, (b) Bender Gestalt Visual Perception Test, (c) Turkish Expressive and Receptive Language Test (TIFALDI), (d) the number of words read per minute, (e) punctual misunderstood inventory and (f) oculomotor tests were applied to the children. Besides, medical, audiological, social and educational data were collected from the children. Significant differences were found between the normal and hearing loss groups in the analysis of reading comprehension scores, TIFALDI scores, the number of words read per minute and word comprehension levels. The results of cochlear implant group were found to be lower than the other groups. It has been shown that reading and language skills are adversely affected, especially when the time that children with cochlear implants have to use hearing aids for gets delayed due to their profound/severe hearing loss. It is thought that our research will exacerbate early implantation discussions. The early provision of an auditory input and the addition of studies to improve reading skills in the educational process are essential for children with hearing loss in terms of catching their peers.