Yeşil kaplan karidesi (Penaeus semisulcatus De Haan, 1844)'nin yemlerinde alternatif hammadde kaynakları kullanımının araştırılması
Investigation on the use of alternative raw material resources in the feed of the green tiger shrimp (Penaeus semisulcatus De Haan, 1844)
  1. Tez No: 540971
  2. Yazar: MERVE SARIİPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT KARAYÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı doğal sularımızda bulunan yeşil kaplan karidesinin (Penaeus semisulcatus) beslenmesinde alternatif yerli hammadde kaynakları [tavuk unu (TU), soya unu (SYU), mısır glüteni (MGU), yer fıstığı (YFU) ve fındık küspesi (FKU)] kullanılarak ekonomik ve hidrostabiltesi yüksek karides yem formulasyonlarının geliştirilmesidir. Bu amaçla yedi farklı rasyon [BU, %10BU+TU, %10BU+MİKS1, %10BU+MİKS2, MİKS1(SYU+MGU+YFU+FKU), MİKS2 (SYU+MGU) ve TU+MİKS2] hazırlanmış ve sekiz haftalık besleme çalışmasının sonunda karideslerde büyüme, yem tüketimi ve sindirim performanslarının yanı sıra et dokuda temel besin bileşenleri, yağ asitleri ve aminoasit kompozisyonunda meydana gelen değişimler incelenmiştir. Ayrıca, bu çalışmada dokuz farklı bağlayıcı maddenin (sodyum bentonit, kalsiyum bentonit, sodyum alginat, karboksimetil selüloz, guar gam, pektin, kitozan, karregenan ve sodyum hekzametafosfoat) karides yemlerinin hidrostabilitesi üzerine etkileri de araştırılmıştır. Çalışma sonunda alternatif bitkisel protein kaynakları ilave edilen yemlerle beslenen grupların büyüme performansı değerleri kontrol (BU) grubu ile benzer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to develop economically and water stable feeds using natural raw alternative protein sources [fish meal (FM), poultry by-product meal (PBM), soybean meal (SBM), corn gluten meal (CGM), peanut meal (PM) and hazelnut meal (HM)] in nutrition of the green tiger shrimp (Penaeus semisulcatus) inhabiting our natural waters. For this purpose, seven different feed rations [(10% FM+PM, 10% FM+MIX1, 10% FM+MIX2, MIX1 (SBM+CGM+PEM+HM), MIX2 (SBM+CGM) and PM+MIX2] were formulated and tested in an eight-week feeding study on shrimp growth, feed consumption and digestion performances, as well as changes on meat proximate, fatty acids and amino acids compositions. Additionally, the effects of nine different binders (sodium bentonite, calcium bentonite, sodium alginate, carboxymethyl cellulose, guar gum, pectin, chitosan, carrageenan and sodium hexametafosfoat) on the hydrostability of shrimp feed were also investigated. At the end of the study, growth performance values of groups fed on feed formulated with vegetable protein sources were found to be similar to the control group.