The influence of personality traits on tourism academics' preferences and satisfaction of academic conference
Turizm akademisyenlerinin kişilik özelliklerinin akademik konferans tercihi ve memnuniyeti üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 541026
  2. Yazar: AHMED ALI MOHD ZAREER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL UNUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın asıl amacı kongre turizmi katılımcılarının tercihi ve genel tatmini üzerinde, Beş Faktör Kişilik Özelliklerinin (Big Five) etkisini ortaya koymaktır. Öte yandan bu amaca bağlı olarak mevcut çalışma, katılımcıların tercih faktörlerinin onların genel tatmin düzeyleri üzerindeki etkisini de ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın örneklemi Türkiye'de turizm bölümlerinde faaliyet gösteren ve en az bir kongreye katılım sağlayan akademisyenlerden oluşmakta ve veriler Büyük beşli envanter, kongre tercih ve genel memnuniyet ölçekler aracılığıyla Mayıs-Kasım 2017 tarihleri arasındaki 6 aylık sürede birebir görüşmeler ve posta yoluyla elde edilmiştir. Tesadüfi olmayan örnekleme yöntemiyle online anketlerin mail atılmasıyla ve anketlerin elden teslim edilmesiyle toplamda 1168 anket dağıtılmış olup, analizlerde toplam 470 (yanıt oranı =% 40) anket kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları göstermektedir ki; ulusal kongrelere katılım oranı, uluslararası kongrelere katılım oranından daha yüksekken; kongre katılım tercih unsurları ise eğlence, konferans faktörleri, maliyet, mesleki gelişim, altyapı, zaman maliyeti ve varış noktası şeklindedir. Büyük Beşli kişilik özellikleri olan dışa dönüklük, nevrotiklik, deneyime açıklık, uyumluluk ve sorumluluk/öz-denetim referansıyla, genel tatminin var olduğuna fakat büyük beşli kişilik özelliklerinin genel kongre tatmini üzerinde hiçbir etkisinin olmadığına ulaşılmıştır. Öte yandan büyük beşli kişilik özelliklerinin kongre katılım tercıh unsurları üzerinde de hiçbir etkisine ulaşılamamışken; kongre tercihi ve genel memnuniyet arasındaki korelasyona bağlı olarak çalışma sonucunda eğlence ile genel tatmin arasında pozitif, maliyet ile genel tatmin arasında ise negatif bir ilişki elde edilmiştir. T testi ve ANOVA sonuçlarına göre, kongre faktörlerinde iki cinsiyet arasinda farklılıklar elde edilmiştir. Tercih unsurlarinde ise yaşa akademik unvana ve deneyim süresine göre, anlamlı farklılıklar elde edilmiştir. Son olarak da ileride yapılacak araştırmalar için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study is aiming at, exploring the influence of the Big Five personality traits on the attendees' preference and overall satisfaction. In addition, this study will demonstrate the influence of the attendees' preference factors on their overall satisfaction level. The study population consists of all tourism academician in Turkey who at least attended one conference. Study data have been collected using a Big Five Inventory, conference preference scale and overall satisfaction. The surveys were distributed face to face and by mail over 6 months period from May until November 2017. Using non-probability convenient sampling technique, a total of 1168 hand to hand and self-demonstrated online questionnaire were distributed Total of 470 questionnaires (response rate= 40%) were used in the analysis. Independent T-test, one-way ANOVA and Regression analysis have been conducted. The result of this analysis showed that the participation rate of national conference was higher than the international. Conference attendance preference factors were, entertainment, conference factors, cost, professional development, infrastructure, time cost, and destination. Big five personality traits were, extraversion, neuroticism, openness to experience, agreeableness and conscientiousness. Overall satisfaction level was also demonstrated. This study also showed that there is no significant effect of any of the big five traits on overall conference satisfaction. Furthermore, no effect found of big five personality traits on conference attendance preference. In relation to the effect of conference preference on overall satisfaction, this study indicated that entertainment have a positive effect and cost has negative effect on overall satisfaction. T-test showed that female and male preference differ significantly in conference factors. Result of one-way ANOVA showed that preference significantly differ in age group. Preference also differs in terms of academic title and experience years. Finally, future research managerial recommendations have been provided.