Edirne'li Nazmi Mecma'un-Nezair 1-50 varakların transkripsiyonlu metni
- Tez No: 54104
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAŞİF YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
ÖZET Kanuni Sultan Süleyman devrinde yetişmiş yüzlerce şâir arasında Edirneli Nazmi'nin özel bir yeri vardır. Fakat bu yeri Nazmî'nin sanatkarlığından değil 16. asrın ilk yansında“Mecma'u'n-nezâ'ir”adı altında topladığı büyük nazireler mecmuasının Türk Edebiyatı tarihi araştırmaları açısından taşıdığı önemden dolayıdır. Sehî, Aşık Çelebi, Hasan Çelebi, Ali, Riyâzî gibi Hammer ve Gibb de Nazmî'den sırf bu özelliğinden dolayı bahsetmişlerdir. Bu eserin Edebiyat tarihi açısından önemi açıktır. Ayrıca, nazire mecmuaları yazıldıkları devirdeki şiir zevkini yansıtmaları bakımından da önemlidir. Bu mecmualarda bulunan şiirler diğer bütün edebî ürünler gibi toplumsal hayatı aksettirmesi bakımından da dikkat çekicidir. Tamamı 472 varak olan bu hacimli eser üzerinde şimdiye kadar etraflı bir çalışma yapılmamıştır. Tezimde 1-50 varaklar arasını inceleyerek bu eser hakkında araştırmacılara bir fikir vermeyi amaçladım. Tez çalışmam Nazmî'nin hayatının ve eserlerinin anlatıldığı giriş, transkripsiyonlu metin, indeks ve sözlük kısımlarından oluşmaktadır. Bu kısımların sonunda kaynakça yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Among many poets of Sultan Kanuni Süleyman age, Edirneli Nazmi has a special place. Yet his place is not due to his art but due to the importance of his great poem antology which he had collected in the first half of the 16th century under the name of“Mecma'u'n-nezâ'ir”, for historical Turkish literature researches. Like Sehî, Aşık Çelebi, Hasan Çelebi, Ali, Riyazi, Hammer end Gibb also mentioned Nazmi just for that specialty of his. The importance of this work of art for the literary history is obvious. On this bulky work, which is 472 pages, no detailed study has been made. In my thesis, I aimed to give an idea to the sckolars about that work through examining the pages between 1 and 50.