AZ31B-H24 magnezyum alaşımının sürtünme karıştırma yöntemiyle kaynak edilebilirliğinin incelenmesi
Investigation of weldability of AZ31B-H24 magnesium alloy by friction mixing method
- Tez No: 541064
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ORAL, DOÇ. DR. SARE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada haddelenmiş AZ31B-H24 magnezyum alaşım levhalarının sürtünme karıştırma kaynak yöntemi ile kaynak edilebilirliği incelenmiştir. Çalışmada, sürtünme karıştırma kaynak parametreleri olarak 1000, 1400 dev/dak dönme hızları; 16, 25, 40, 50 mm/dak ilerleme hızları ve 15, 20 mm omuz çapları seçilerek bu parametrelerin farklı birleşimlerinde kaynaklama işlemi yapılmıştır. Yapılan deneyde karıştırıcı uç ile ana metal arasında oluşan sıcaklıkların malzemenin mikro yapısına ve mekanik özelliklerine nasıl etkide bulunduğu incelenmiştir. Gerçekleştirilen deneysel çalışmada dinamik olarak yeniden kristalleşmiş bölgenin sertliği ana malzemenin sertliğinden daha düşük ölçülmüştür. Kaynak edilen parçalardaki mikro yapıda dinamik olarak yeniden kristalleşen (karışım bölgesi) bölgede ana malzemeye göre daha ince ve homojen tane yapısı tespit edilmiştir. Çekme deneyi sonucunda, kaynaklı bağlantıların mukavemeti ana malzemeye göre %75'lik bir kaynak mukavemet değeri sağlamıştır. Yapılan deneysel uygulama sonucunda en iyi kaynaklı birleşmenin 1400 dev/dak dönme hızı, 50 mm/dak ilerleme hızı ve 15 mm omuz çapı ile yapılan kaynak numunesinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The weldability of AZ31B-H24 magnesium alloy sheets rolled in this study was investigated by the friction stir welding method. In the study, welding parameters were set at different parameters by selecting rotation speeds of 1000, 1400 rpm; feed speeds of 16, 25, 40, 50 mm/min and shoulder diameters at 15, 20 mm as friction mixing welding method parameters. It has been investigated how the temperatures formed between the mixer tip and the base metal affect the microstructure and mechanical properties of the material. In the experimental work performed, the hardness of the dynamically recrystallized zone was measured lower than the hardness of the main material. In the microstructure of the welded parts, a thinner and homogeneous grain structure was determined in the dynamically recrystallized region (mixing zone) in comparison to the main material. As a result of the tensile test, the strength of the welded joints provided a welding strength value of 75% of the main material. The experimental tests showed that the best parameter combination is a welding speed of 1400 rpm, a feed rate of 50 mm/min and a diameter of 15 mm.