AZ31B-H24 magnezyum alaşımının TIG kaynak yöntemi ile kaynak edilebilirliğinin incelenmesi
Investigation of the weldability of AZ31B-H24 magnesium alloy by TIG welding method
- Tez No: 561268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SARE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada AZ31B-H24 magnezyum alaşım levhalarının TIG kaynak yöntemi ile kaynak edilebilirliği incelenmiştir. Kaynaklı birleştirmeler 100 A, 110 A, 120 A, 130 A, 140 A, 150 A ve 160 A akım değerlerinde gerçekleştirilmiştir. Kaynak edilen numunelerin kaynaklı birleştirme bölgelerinin mikro yapıları optik mikroskop (OM), taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağılımlı X-ışınları (EDS) ve X-ışınları kristalografisi (XRD) yöntemleriyle incelenmiştir. Kaynak akım değerlerine göre ilerleme hızının değişimi ve kaynak ağzının kaynağa etkisi incelenmiştir. Kaynaklı birleştirmelerin mekanik dayanımları mikro sertlik ölçümleri ve çekme testi ile tespit edilmiştir. Yapılan incelemelerde, ısı girdisi değişimine göre farklı mikro yapıların oluştuğu tespit edilmiştir. Isı girdisi arttıkça kaynak bölgesi genişliğinin ve tane boyutunun arttığı görülmüştür. En yüksek çekme dayanımı değeri 130 A akım değerinde, kaynak ağzı açılarak kaynak edilen numunede ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The weldability of AZ31B-H24 magnesium alloy sheets rolled in this study was investigated by TIG welding method.Welded joints are carried out at 100 A, 110 A, 120 A, 130 A, 140 A, 150 A and 160 A current.The welded joints of the welded specimens are investigated by optical microscopy (OM), scanning electron micsroscopy (SEM), energy dispersive X-Ray (EDS) and X-ray crystallography (XRD) methods. The change in the feed rate according to the welding current values and the effect of the welding bend on the welding are examined. The mechanical strengths of welded joints are determined by micro hardness measurements ands tensile tests. It's found that different microstructures are formed according to different protective gas and heat input changes. It's observed that the width of the weld zone and grain size increase, as the heat input increases. The highest tensile strength value is measured at 130 A current the welding bend is opened and measured in the sample.