Madde bağımlılarının damgalanma sonrası bağımlılık döngüsü
The drug addiction cycle of drug addicts after stigmatization
  1. Tez No: 541085
  2. Yazar: MERVE ARILIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ŞAHİN KÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Madde bağımlılığı giderek artan bir toplumsal sorun haline gelmiştir. Çalışmada ele alınan konu madde bağımlılarının damgalanma süreçleridir. Damgalanma, toplumda normal dışında olan ya da suç teşkil eden davranışlarda bulunan bireyler üzerinde gerçekleşir. Birey damgalanarak toplum tarafından da cezalandırılmış olur. Bu anlamda madde bağımlısı bireylerin toplum tarafından damgalanıp damgalanmadığı ve eğer damgalanmış iseler bu durumun bağımlılık süreçlerine etkisinin olup olmadığını ortaya koymak bu çalışmanın temel amacını oluşturmuştur. Araştırma evrenini Ankara'da tedavi olmuş ve olan madde bağımlıları oluşturmuştur. Kartopu örneklem seçimi yöntemiyle Ankara'da bulunan HİGED ve UBAM isimli tedavi merkezlerinde tedavi olmuş 20 madde bağımlısı bireyle gönüllülüklerine dayalı görüşmeler yapılmıştır. Nitel verilerin değerlendirilmesi için MAXODA11 nitel analiz programı ile tema analizi yapılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre madde bağımlısı bireyler damgalanmış kişilerdir. Bu damgalanma sonucunda ise bağımlılık süreçleri olumsuz etkilenerek bağımlılık döngüsünden kurtulmalarının güçleştiği görülmüştür. Anahtar Sözcükler Madde bağımlılığı, Damgalanma, Haricîler
Özet (Çeviri)
Substance addiction has become a constantly increasing social problem. The issue investigated in the study is the process of stigmatization of those who are substance addicts. Stigmatization happens to individuals who acts out of the norm or display transgressive behavior. By being stigmatized, the individual is punished by the society. In this regard, finding whether a substance addict individual is stigmatized or not, and if there are any effects of stigmatization on substance addiction if the individual is stigmatized are the central point of investigation of this study. Participants in the study are the drug users who completed or still undergoing the treatment process in Ankara. 20 volunteer drug users who are treated in HİGED and UBAM in Ankara were interviewed through snowball sampling. A theme analysis was done in order to analyze the qualitative data by MAXODA 11. The results showed that all participants experienced stigmatization, as a result of which the process of addiction was observed to be affected negatively and substance addicts are hindered from escaping the cycle of addiction. Key Words Drug Addiction, Stigmatization, Outsiders