Food sovereignty movement in Turkey: The case of Kadıköy Cooperative
Türkiye'deki gıda egemenliği hareketi: Kadıköy Kooperatifi örneği
  1. Tez No: 541166
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN MÜSLİM CEMGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Türkiye'deki şeker fabrikalarının özelleştirilmesi gıda krizi tartışmalarını yeniden başlattı. Krize geliştirilen küresel yanıtlar arasında gıda egemenliği hareketi, gıda sistemlerinin yönetişiminde kökten değişiklikler talep ederek radikal karakteriyle öne çıkmakta. Yine de söylemdeki uyuşmazlıklardan ötürü, gıda egemenliği bir diskur, bir analitik çerçeve ve bir politik proje olarak her yerelin kendine özgü ekonomi politik koşullarıyla şekillenmiş olarak anlaşılmakta ve icra edilmekte. Harekete karşı, gittikçe büyüyen eleştirel diyalog literatürüne katılarak araştırma, Kadıköy kooperatifinin yerel deneyimi vasıtasıyla, literatürde tanımlanmış dört ana tema çerçevesinde Türkiye'deki gıda egemenliği hareketini ele almakta. Bu doğrultuda kooperatif etnografik olarak (i) kır ve kentin kendi içlerindeki ve birbiri arasındaki dinamikler; (ii) piyasaya erişim ve uzun mesafe ticaret; (iii) teritoryal yeniden yapılanma, toprak ve gıda egemenliği ve (iv) yerelleşme problematiği meselelerini tahkik etmekte. Araştırma nihai olarak, liberteryen eğilimleri sayesinde hareketin gıda sistemlerinin yönetişimine radikal bir alternatif sunma potansiyeli taşıdığını öne sürmekte. Bununla birlikte, şimdilik emekleme aşamasındayken ülkenin gıda sahnesinde görünür bir ekonomi politik etki yapmaktan çok uzakta.
Özet (Çeviri)
Recent privatization of sugar factories in Turkey re-initiated the discussion on food crisis. Among global efforts to respond the crisis, food sovereignty is located in the most radical position, demanding fundamental changes in governance of food systems. Yet, due to discrepancies in the discourse, food sovereignty as a discourse, analytical framework, and as a political project, is understood and practiced in authentic way in each localities shaped by their very own social and political economic settings. Immersing itself into growing body of critical dialogue literature, the research takes up food sovereignty movement in Turkey through local experience of Kadıköy cooperative within the framework of four main themes identified in the literature. Accordingly, the cooperative is ethnographically investigated around issues of (i) dynamics within and between the rural-urban; (ii) market insertion and long-distance trade; (iii) territorial restructuring, land and food sovereignty; and (iv) localization problematique. The research finally suggests that the movement has a potential, thanks to its libertarian tendencies, to offer a radical alternative to governance of food systems. Nonetheless, for now in its infantile era, it is too far from making visible political economic impact in food scene of the country.