İnsan kaynakları bağlamında e-devlet uygulamasının önündeki engeller
The obstacles of the e-government implementation from the perspective of human resources
- Tez No: 541293
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
“Seçkin ülkelerin hükümetleri”daima devlet hizmetlerinin verimliliğini ve şeffaflığını artırmayı, vatandaşlar ve devlet kurumları arasındaki gerginliği azaltmayı hedefler ve bu da vatandaşların hükümete olan güvenini artıtır. Bu bağlamda e-Devlet, hükümete vatandaşlara başarılı bir şekilde yardımcı olmaya ve devlet kurumları ile özel kurumlar arasındaki ilişkiyi tutarlı bir şekilde ilişkilendirmeye yardımcı olur. Bu nedenle, Libya Devleti gibi gelişmekte olan ülkelerde e-Devlet uygulamasının başarısı engeller ile karşılaşmaktadır. E-Devlet programlarını uygulamak ve geliştirmek için ve Libya Devleti e-Devlet programlarına bazı engellerle karşılaşmıştır. Bu tezin içeriği, insan kaynaklarının özellikleri ve e devlet engellleri ilişkisinin incelenmesi üzerine kuruludur. Bu tez çalışmasında, Libya'da yapılan saha çalışması ve literatür taramasına dayalı olarak bazı sonuçlara varılmıştır. Sonuçlar, kullanıma yönelik tutum, öz-yeterlilik, kişisel değerler ve örgütsel engeller arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Örgütsel engeller, kullanıcı memnuniyeti ile pozitif olarak ilişkili değildir. Finansal engeller sadece kişisel değerler ile pozitif ilişkilidir. Finansal engeller, kullanıma yönelik tutum, öz-yeterlilik ve kullanıcı memnuniyeti ile pozitif ilişkili değildir. Teknik engeller, öz-yeterlilik, kişisel değerler ve kullanıcı memnuniyeti arasında bir ilişki vardır. Kullanıma yönelik tutum ve teknik engeller arasında bir ilişki yoktur. Kullanıma yönelik tutum, öz-yeterlik, kişisel değerler ve yasal engeller arasında bir ilişki vardır. Kullanıcı memnuniyeti ile yasal engeller arasında ilişki yok iken, cinsiyet, yaş, meslek ve eğitim değişkenleri ve insan kaynakları özellikleri ve e-Devlet engelleri açısından bazı farklar vardır.
Özet (Çeviri)
Always“governments of distinguished countries”seeks to improve the efficiency and transparency of government services, and reduce the tension between citizens and government agencies, and this increases the confidence of citizens towards the government. The e-Government helps to successfully provide the government to citizens and to link the relationship between government institutions and private institutions in a coherent manner. Therefore, the success of the application of e-Government in developing countries such as the State of Libya faces some obstacles to the implementation of e-Government. In order to implement and improve e-Government programs and the State of Libya has encountered some obstacles to e-Government programs. The presentation of this thesis is a study and analysis of the relationship between the characteristics of human resources and affect the obstacles of e-Government. In this thesis, based on literature review and field study in Libya some results have been identified. The results showed that there was a relationship between attitude to use, self-efficacy, personal values, and organizational obstacles. Organizational obstacles are not positively correlated with user satisfaction. The financial obstacle is only positively correlated with personal values. Financial obstacles are not positively correlated with attitude to the use, self-efficacy and user satisfaction. There is a relationship between technical obstacles, self-efficacy, personal values, and user satisfaction. There is no relationship between the position of use and technical obstacles. There is a relationship between attitude to use, self-efficacy, personal values and legal obstacles. There is no relationship between user satisfaction and legal obstacles, some differences between sex, age, occupation and qualification in terms of human resource characteristics and e-Government obstacles.