Üniversite öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığı ile kişilik özellikleri arasındaki ilişki
The relationship between smart phone addiction and personality characteristic in university students
  1. Tez No: 541297
  2. Yazar: PELİN KARAHANCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİN MUKADDES SEVİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Giriş: Kişilik, psikolojide kapsamı en geniş kavramlardan biridir. Bir insana ait ve onu tanımlayan her özellik, o insanı tanımada ve anlamada kaynaklık etmektedir. Bu anlamda kişilik; bir insanın bütün ilgilerinin, tutumlarının, yeteneklerinin, konuşma tarzının, dış görünüşünün ve çevresine uyum biçiminin özelliklerini içeren bir terimdir. Kişilik kendine özgü ve ahenkli bir bütündür. Ancak kişiliğin niteliği ile ilgili ortak bir kavram ya da belirgin bir tanımlama yoktur. Kişiliğin içeriği oldukça zengindir. Kişilik, bireyin tutumlarını, ilgilerini, yeteneklerini, dış görünüşünü, çevreye uyumunu, konuşma tarzını, davranış ve düşünce özelliklerini ve ruhsal durumlar gibi özelliklerini birbirleriyle organize bir halde içerir. Kişilik, mizaç, fiziki yapı, yetenekler, sosyal tutumlar, ilgiler, değerler, karakter, anlatım ve davranış şekli gibi etkenler yardımıyla şekillenir. Mizaç ya da başka bir deyişle huy, günlük yaşam içerisinde, kişinin kendine özgü belirli duygusal tepkilerinin nitelik ve nicelik bakımından değişmesi olarak nitelendirilir. Çabuk sinirlenmek, öfkelenmek, sıkılmak, neşelenmek, hareketli veya hareketsiz olmak gibi kişiden kişiye değişiklik gösteren özellikler, mizaç özellikleri olarak tanımlanmaktadır. Bağımlılık, bir maddenin organik bir hastalığın belirtilerini ortadan kaldırmadan, tekrarlanan dozlarla ve sürekli olarak artan miktarlarda alınması ile ortaya çıkan, kullanımın kesilmesi halinde kişide bazı ruhsal ve bedensel rahatsızlıklar meydana getiren, önüne geçilmez derecede, şiddetli bir arzu ve istek duyma halidir. Bağımlılık, herhangi bir maddeye karşı tedavi amacı gütmeden geliştirilen, fizyolojik bir ihtiyacı karşılamadan, sürekli miktarını arttırarak kullanma, şeklinde tanımlamıştır. Mobil telefonların günümüzde yaygın bir şekilde kullanılması ve iletişimin vazgeçilmez elemanlarından birisinin olmasının nedenleri arasında üç özellik öne çıkmaktadır. Birinci özellik olarak, mobil telefonların kullanıcılar tarafından kolay taşınabiliyor olması, kullanıcıya mekân sınırlılıklarını ortadan kaldırıyor olması ve kullanıcının her an yanında taşıyor olmasıdır. İkinci özellik olarak, mobil telefonların kişisel bir araç olarak kullanılabiliyor olması gösterilebilir. Mobil telefon kullanıcısının, telefonun fonksiyonel özelliklerini, ekran renklerini, zil sesi tonlarını, mesaj ayarlarını kendi gereksinimleri ve hoşlantıları doğrultusunda ayarlayabilmesi bireysel bir araç olmasını sağlamaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte iletişim ve bilgi teknolojinin hızlı ilerleyişi devam etmekte ve mobil telefonlar, sosyal paylaşım siteleri ve internet toplumsal hayatın önemli bir parçası haline gelmiştir. Cep telefonlarının bu kadar yoğun bir şekilde toplumun içinde yer edinmesinin nedeni mobilite özelliğinin olmasıdır. Bu özellik sayesinde telefon kişinin her alanına girmesini kolaylaşmıştır. İkinci bir özellik olarak da cep telefonlarının erişilebilirliğidir. Genellikle bireyler yanlarında telefonları olmadığında eksiklik hissedebilirler ve bu durum onların kendilerini yalnız hissetmelerine sebep olabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Personality and character are used interchangeably. The most obvious difference between the character concept and the concept of personality is that the character term of the majority is used to express moral qualities. Personality is based on social group factors and social class factors, biological and physical-structural factors, family factors, culture-related factors and other factors. Dependence was in the 19th century to illness and drugs. The meaning and meaning of medicine and alcohol abuse have changed from day to day to explain the abuse of drugs and drugs by the shaping and development of medical treatments close to the end of the 19th century. Definition of addiction, theorists focus on 'taking foreign substances into the body'. Nowadays, smartphones have reached a point of importance in the daily life of people and they can start and maintain relationships with other individuals, send messages to friends and folks in the family, make calls and provide liaison in all possible places and time periods, enter the internet, play games and listen to music has become an indispensable tool to have a good time with the activities that can be done. It allows the mobile phone user to set up the phone's functional features, screen colors, ringing tones, message settings in accordance with their own needs and tactics. With the development of technology, the rapid progress of communication and information technology continues and mobile phones, social sharing sites and the internet have become an important part of social life. The fact that mobile phones are so intensely involved in society is a result of the mobility feature. This feature makes it easy for the phone to enter every area of the person. A second feature is the availability of mobile phones. Often they may feel lacking when they do not have phones on their part and this may cause them to feel lonely.