Acacetin'in in vitro ortamda kolon kanseri hücre hatları üzerine antikanserojenik etkisinin incelenmesi
The in vitro investigation of anticancerogenic effect of acacetin on colon cancer cell lines
- Tez No: 541333
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDİA ÇAKMAKOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF SİNEM İPLİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kolon kanseri dünya üzerinde en çok görülen kanser türlerindendir. Kolon kanserinin tedavisinde çok sayıda terapötik ilaç kullanılmaktadır. İlaç ve ameliyat tedavileri birçok kanser tipinin oluşumunu ve sonuçlarının tamamen kontrol altında olmasını sağlayamamıştır. Bu nedenle minimum olumsuz yan etkiye sahip bitkisel kökenli yeni terapötik ilaçların geliştirilmesine acilen ihtiyaç vardır. Bir flavonon olan acacetin (5,7-dihydroxy-4'-methoxyflavone) de özellikle Robinia pseudoacacia türünde, ayrıca çeşitli bitki, tohum ve çiçeklerde bulunmaktadır. Çeşitli flavonoidlerin in vitro olarak böbrek, akciğer, prostat, mesane, melanom, osteosarkom, meme ve lenfoid kanser türevli hücre hatlarında antikanserojenik aktiviteleri saptanmıştır. Yapılan literatür taramaları çalışmalarında acacetin flavonoidinin kolon kanserine olan etkisinin henüz araştırılmadığı saptanmıştır. Çalışmamızda acacetinin kolon kanseri üzerindeki olası sitotoksik etkisini araştırmak için HT-29 ve HCT 116 kolon kanseri hücre hatları ve MRC-5 sağlıklı kontrol hücre hatları kullanılmıştır. Acacetinin doz bağımlı canlılık etkisi araştırılırken WST-1, kaspaz enzim aktivitesi değerlendirilirken Kaspaz 3 / BCA ve apoptotik tayin yöntemi olarak ise Annexin V testleri kullanılmıştır. Çalışmamız sonucunda kolon kanseri hücre hatları HT-29 ve HCT 116 hücre hatları üzerinde doz ve zamana dayalı olarak inkübasyon süresince uyguladığımız acacetinin apoptotik etkisi görülmüştür. Sağlıklı kontrol olarak çalıştığımız MRC-5 hücre hattı üzerinde ise doğal bir flavonoid olan acacetinin, toksik etki göstermemesi tedavide kullanılabilme potansiyeli için önemli bir veri niteliği taşımakta olup, yapılacak ileri kanser araştırmaları için umut vaadetmektedir.
Özet (Çeviri)
Colon cancer is one of the most common cancers in worldwide. There are currently many therapeutic drugs using in colon cancer treatment. Since conventional therapeutic and surgical approaches have not been able to fully control the incidence and outcome of most cancer types, there is an urgent need to develop new plant-derived therapeutic drugs with minimum adverse effect. Acacetin (5,7-dihydroxy-4'-methoxyflavone) is one of the flavonones, especially present in Robinia pseudoacacia and also found in seeds and flowers of various kinds of plants. Anticarcinogenic activity of many flavonoids indicated in cancer cell lines such as renal, lung, prostate, bladder, melanoma, osteosarcoma, breast and lenfoid in vitro. In the literature, there is no study of the effect of acacetin on colon cancer. In our study, possible cytotoxic effect of acacetin on colon cancer cells was investigated by using HT-29 and HCT 116 cell lines and as healthy control, we used MRC-5. We applied WST-1 test for detecting acacetin's dosage effect on cytotoxicity and vitality, Caspase 3 / BCA for caspase enzyme activity and Annexin V for apoptotic effects. As a result of our study, the apoptotic effect of acacetin was observed on colon cancer cell lines HT-29 and HCT 116 has been observed during the incubation time depended on dosage and time. On the MRC-5 cell line, where we work as healthy control, acacetin, a natural flavonoid, is an important data feature for potential use in treatment, and it promises for further cancer research.