Sentetik kannabinoid UR-144' ün kardiyotoksik etkisinin in vitro araştırılması
İnvestigation of cardiotoxic effects of synthetic cannabionid UR-144
  1. Tez No: 541352
  2. Yazar: MÜZEYYEN AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ÖZHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sentetik kannabinoidler ya da sentetik kannabinoid reseptör agonistleri esrara benzer etki gösteren yeni nesil psikoaktif maddelerdir. Sentetik kannabinoid türevleri ve kullanımı yıl geçtikçe artmaktadır. 2009 yılında 9 sentetik kannobinoid rapor edilirken, 2014 yılının sonunda toplam 134 sentetik kannobinoid rapor edilmiştir. Sentetik kannabinoidlerin yaygınlığı ve kullanımı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla artmaktadır. 2011 yılında Türkiye'de sentetik kannabinoid ilişkili olay sayısı 166 iken 2013 yılında bu sayı 66 kat artış ile 11.139'a yükselmiştir. Sentetik kannabioid türevlerinden UR-144 2013 yılında Amerika'da en sık kullanılan sentetik kannabinoid olarak kayıtlara geçmiştir. Sentetik kannabinoidlerin kullanımı sonrası kardiak klinik bulgular görüldüğü pek çok çalışmada belirtilmektedir. Bu maddelerin kalp üzerine toksik etkilerini ve toksisite mekanizmalarını araştıran çalışma sayısı oldukça kısıtlıdır. Sentetik kannabinoidler içerisinde özellikle klinik ve toksikolojik anlamda literatürün incelenmesinde mevcut verilerin azlığı gözlemlenerek UR-144 ile çalışma yapılmasının konudaki eksikliği gidermede faydalı olacağı kararına varılmıştır. Tez projesinde; yeni nesil psikoaktif maddelerden sentetik kannabinoidler grubunda yer alan UR-144 maddesinin hücre kültür ortamında in vitro şartlarda kalp hücreleri üzerine toksik etki potansiyelleri ile toksik etkiye sebep olan mekanizmaları araştırılmıştır. Elde edilen verilere göre; yeni nesil sentetik kannabinoidlerden UR-144'ün 200 µM dozunda hücreyi ölüme götürdüğü; hücre ölümünde apoptoz ve otofaji yolakların rol oynamadığı; ölüm yolağının Ca+2 iyonları ve DAPK1 ile ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır. Elde edilen sonuçlar ile literatüre katkı sağlanırken bu alanda yapılacak yeni çalışmalara kaynak oluşturulması da amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Synthetic cannabionids or synthetic cannobionid receptor agonists are new generation psychoactive matters which have similar effects with cannabis. Usage of synthetic cannabionids and derivatives increase over the years. Whereas 9 synthetic cannabionids were reported in 2009, 134 synthetic cannabionids were reported at the end of 2014. Prevalence and usage of synthetic cannabionids increase rapidly in our country same as in the world. While synthetic cannabionids related event number was 166 in 2011, this amount increased by 66 times and reached 11139. UR-144, one of the synthetic cannabionids derivatives, has recorded as most frequently used synthetic cannabionids in America in 2013. In many researches, some cardiac clinic indications have specified after usage of synthetic cannabionids. There are still less researches that shows the toxic effects on myocids and toxicity mechanisms. It's seen that lack of data of synthetic cannabionids' toxic effects on myocids and work mechanisms when literature examined in a clinical and toxicological manner. So, it is decided to work with UR-144 to fill the deficiency of data in this topic. In this thesis, UR-144's potentials of toxic effects on myocids and UR-144's mechanisms caused toxic effects on myocids is researched with UR-144 in vitro cell culture which is located in the class of synthetic cannabionids of new generation psychoactive synthetics. In conclusion, according to obtained data, 200 µM of UR-144 caused to death of cell. And neither apoptosis pathway nor autophagy pathway have no roles on death of cell. It is concluded that pathway of death is related with Ca+2 ions and DAPK1. With these acquired data, it is objected to provide data source for future works besides contributing literature.