Design of lightweight and compact knee-ankle assistive device for walking and sit to stance
Oturup kalkma ve yürüme için hafif ağırlıklı ve kompakt diz ayak bileği yardımcı alet tasarımı
- Tez No: 541353
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abdullah Gül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada yürüme, oturup kalkma ve merdiven çıkma için konsept yarı-aktif transfemoral protez tasarımı sunulmuştur. Bu çalışmada literatürde bulunan insan dataları analiz edilmiştir ve bu datalar doğrultusunda ilk olarak konsept dizayn sunulmuştur. Bu konsept dizayn 3 boyutlu yazıcı yardımıyla üretilmiştir. Bundan sonra, yapılmış olan model doğrultusunda çalışma modifiye edilmiştir. Ayrıca, protezdeki yaylar teorik olarak hesaplanmıştır. Yapısal parametreler doğrultusunda sonlu elemanlar metodu kullanılarak protez analiz edilmiştir. Ve protezdeki parçalar topoloji optimizasyon metodu kullanılarak yapısal olarak optimize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, design of a conceptual semi-active transfemoral prothesis which can be used for walking, sit-to-stand and stair climbing was studied. In this study, human data in literature were analyzed and according to these data, firstly conceptual design of the prosthesis was presented. The first initial concept design was also built by means of 3D printer. Thereafter according to built model, the conceptual design was modified to make it more stable for functions. Also, the theoretical spring coefficients were calculated. According to structural parameters, FEM analyses of prosthesis were made. And parts on prosthesis were optimized by using topology optimization process.