Kolorektal kanser ilişkili miRNA'ların ekspresyonu üzerine adaçayı (Salvia officinalis), tere (Lepidium sativum ), çörek otu (Nigella sativa) ve ısırgan otu (Urtica dioica) bitkilerinin etkisi
Effects of the sage (Salvia officinalis), stinging nettle (Urtica dioica), cress (Lepidium sativum) and cumin (Nigella sativa) on colorectal cancer related miRNA expressions
- Tez No: 541394
 - Danışmanlar: PROF. DR. SEYDE SEYHAN TÜKEL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada metastatik kolorektal kanser hücre hattı olan HCT 116, halk arasında kolorektal kanser hastalarını tedavi ettiği düşünülen adaçayı (Salvia officinalis), tere (Lepidium sativum ), çörek otu (Nigella sativa) ve ısırgan otu (Urtica dioica) ekstraktları ile 3, 24, 48 saat sürelerince muamele edildi. Muamele işlemi sonucunda kolorektal kanserle ilişkisi olduğu kanıtlanmış olan süpresör özellikteki miR-145 ve onkojenik özellikteki miR-21, miR-31 ve miR-135a'nın ekspresyon düzeyleri belirlendi, ekstraktlarının tedavi edici olup olmadıkları araştırıldı. Adaçayı, çörek otu, ısırgan otu bitkilerinin belirli süre ve derişimlerde miR-21, miR-31 ve miR-135a'nın ekspresyonu azaltarak etkisi olduğu, tere bitkisinin ise bu üç miRNA ekspresyonuna etkisi olmadığı belirlendi. Adaçayı, ısırgan otu ve çörek otu bitkilerinin miR-145'e herhangi bir etkisi olmadığı bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, a metastatic colorectal cancer cell HCT 116 was treated with the extracts of sage (Salvia officinalis), stinging nettle (Urtica dioica), cress (Lepidium sativum) and cumin (Nigella sativa) plant species which is popularly considered in the treatment of colorectal cancer patients for 3,24,48 h. After treatments, the expression levels of miR-145 which is known as a suppressor and miR-21, miR-31, miR-135a which are known as oncogenic were determined. Salvia officinalis, Nigella sativa, Urtica dioica extract were effective by reducing the amount of miR-21, miR-31 and miR-135a. On the contrary, it was determined that Lepidium sativum does not have any effects on these 3 miRs. In addition, it was determined that Salvia officinalis, Nigella sativa, Urtica dioica extracts do not have any effect on miR-145.