Akran zorbalığı bağlamında psikolojik bulgular
Psychological findings in the context of peer bullying
- Tez No: 541503
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVON ANTİKACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çocukluk ve ergenlikte“Akran Zorbalığına”maruz kalmak, ileride, onarılması güç travmalar oluşturabilir. Bu çalışmayla, aralarında bariz bir sebep-sonuç ilişkisi bulabilme iddiasında bulunmamakla beraber, zorbalığı oluşturan ortamlarla birlikte var olan/olmayan koşulları, durumları tespit etmek amaçlanmıştır. Böylelikle bu bulguların, ilerde istenmeyen akran zorbalıklarının önlenmesi için, zemin hazırlayabilmesine, malzeme oluşturması hedeflendi. 13, 14, 15 yaş grubu bireylerle ile ilgili olarak, çocuk ve ergenlerin“Akran Zorbalığına”maruz kalıp kalmadıkları ve/veya uygulayıp uygulamadıkları ele alınmıştır. Hem zorbalıkta bulunanların ve/veya hem de zorbalığa maruz kalanların, değişik yaş, sınıf, ortam, aile koşullarında, şiddete doğrudan veya dolaylı yollardan maruz kalıp kalmadıkları ve bu bireylerin öz-yeterliliklerine göre, psikopatolojik açıdan değişkenlik gösterip göstermedikleri incelenmiştir. Araştırma ölçekleri Kocaeli ilinde 2 ortaokul, 1 imam hatip ortaokulu, 1 mesleki ve Teknik Anadolu lisesi ve 1 Anadolu lisesi olmak üzere 5 okulda uygulanmıştır. Araştırmaya 282 kız, 268 erkek öğrenci katılmıştır. Toplam 550 öğrenciye ölçek uygulanmıştır. Zorbalıkta bulunanların ve/veya zorbalığa maruz kalanların tespiti için Akran Zorbalığı Ölçeği (ergen formu) yaş, sınıf, ortam, aile koşullarında, şiddete doğrudan veya dolaylı yollardan maruz kalıp kalmadıklarının tespiti için araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu ve bireylerin öz-yeterliliklerine göre, psikopatolojik açıdan değişkenlik gösterip göstermediklerini incelemek için Çocuklar İçin Öz-yeterlilik Formu kullanılmıştır. Araştırmanın sürekli değişken olan demografik değişkenleri için ortalama hesabı, kategorik değişkenleri için de frekans dağılımı ve yüzdelik hesabı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Exposure to“Peer Bullying”in childhood and adolescence may lead to traumas, in the future, that are difficult to repair. In this study, it was aimed to determine the conditions and situations that exist or not exist with the environments that constituted the bullying, while not claiming to find a clear cause-and-effect relationship between them. Thus, with these findings, it was targeted to prepare the ground and materials for the prevention of possible unwanted peer violence. With regard to individuals in the age groups of 13, 14, and 15 years, it was studied whether children and adolescents applied to and/or were exposed to“Peer Bullying”. It was investigated whether both those who bullied and those who were exposed to bullying in different age, class, environment and family conditions were exposed to violence directly or indirectly, and their psychopathological variability was assessed according to their self-sufficiency. The research scales were applied in 5 schools in Kocaeli, including 2 secondary schools, 1 imam hatip secondary school, 1 vocational and technical Anatolian high school, and 1 Anatolian high school. 282 female and 268 male students participated in the research. The scale was applied to total of 550 students. The Peer Bullying Scale (adolescent form) for the detection of those who are bullying or who are exposed to bullying, the Personal Information Form created by the researcher for determining whether they have been exposed to direct or indirect violence under age, class, environment and family conditions, and the Children's Self-efficacy Form for examining whether they showed any psychopathological variability according to their self-sufficiency were used. An average calculation for the demographic variables that are continuous variable of the study, and frequency distribution and percentile calculation for categorical variables were made.