Erken postoperatif dönemde havayolu komplikasyonlarının belirlenmesi
- Tez No: 541513
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Çalışmamız hastanemizin derlenme odasına gelen hastaların almış oldukları anestezi türü, cinsiyeti, yaşı,BMI, ASA skoru, operasyonun süresi derlenme süresi değerlendirilerek, standart derlenme odasındaki monitörizasyona ek olarak kapnograf ekleyerek ETCO2 takibi ile gelişebilecek erken havayolu komplikasyonlarını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız postoperatif derlenme odasına alınmış cerrahi işlem geçirecek 18 yaş altı, gebe,KOAH,OSAS ve acil vakalar dışındaki hastaları kapsamaktadır. PODO'da hastaların yaş, cinsiyet, boy, kilo, ASA risk sınıflama derecesi operasyonın adı ve süresi, derlenme ünitesine geliş ve çıkış saatleri kaydedildi.Ayrıca anestezi yöntemi, hastaya uygulanan havayolu aygıtları, intraoperatif dönemde uygulanan anestezik ajanlar, hastanın varsa zor havayoluna ait bilgileri kaydedildi. Bu parametrelerle gelişen komplikasyonlar kaydedildi.PODO'da puls oksimetri ile oksijen saturasyonlarına bakılarak %93'nin üzeri kabul edilebilir değer olarak alındı, %93 ve altı ise desatürasyon kabul edildi.Hastanın derlenme odasına giriş ve çıkış SO2 değerleri kaydedildi. PODO'da takip sırasında hastaların her türlü desatürasyon, bronkospazm, laringospazm,aspirasyon ve solunum arrest olup olmadığı bilgileri kaydedildi.PODO'da kapnografi ile entidal CO2 (ETCO2) değerlerine bakılarak hipercarbi (>45) veya hipocarbi (28>) olup olmadığı değerlendirildi ve giriş ve çıkış ETCO2 değerleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların 20' sinde (%2) hipoksi ve 33' sinde (%3,3) hiperkarbi görülürken 1 hastada (%0,1) bronkospazm ve 1 hastada pulmoner aspirasyon gözlendi.
Özet (Çeviri)
Aims: The aim of this study is to determine the early airway complications by adding capnograph to standard monitoring for ETCO2 monitoring in recovery unit and evaluating the anesthesia type, sex, age, BMI, ASA score, duration of operation of the patients. Materials and Methods: Patients who were transferred to recovery unit were included to our study. Exclusion criteria were: 45) or hypocarbia (