Postmenopozal dönemde endometrial örnekleme yapılan hastalarda, demografik özellikler, risk faktörleri, klinik semptomlar ve endometrial örnekleme sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of demographic characteristics, risk factors, clinical symptoms and endometrial sampling in the postmenopousal peri̇od
  1. Tez No: 541512
  2. Yazar: MERYEM KUMBAŞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA KAYIKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş: Endometrium kanseri, major morbidite ve mortalite sebebi olması yönüyle oldukça önemlidir. Endometrium kanseri için tanımlanmış bir takım risk faktörleri bulunmaktadır. Endometrium kanserinde kesin tanı için en etkili yöntem invaziv bir girişim olan endometrial örnekleme yapılmasıdır. Artmış endometriumkalınlığı endometrium kanserinin önemli bir bulgusu olabilmektedir. Bu çalışma ile postmenopozal dönemde endometrial örnekleme yapılan hastaların demografik özellikleri ve USG bulguları ile endometrial patoloji sonuçları arasında ilişkinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Postmenopozal dönemde endometrial örnekleme yapılan 4084 hastanın verileri incelendi. Demografik veriler, obstetrik hikaye ve endometrium kanseri risk faktörlerine ait veriler değerlendirildi. Endomerium kalınlığının malignite ile ilişkisi, malignite tanısını belirlemedeki sınır değerleri ve bu değerlere ait duyarlılık ve seçicilik değerleri belirlendi. Bulgular: Patoloji sonucuna göre malignite %3,1, EIN %1,0, bening hiperplazi %3,4 ve bening lezyonlar %92,5 oranında görülmekteydi. Ortalama endometrium kalınlığı 8,85±5,64 mm idi. Malign hastalarda ortalama 19,87±9,28 mm, bening hastalarda ise ortalama 8,26±4,99 mm idi. Endometrium kalınlığının maligniteyi tesbit etmek için iyi bir belirteç olduğu görüldü ( AUC: 0,88 p=0,000). Endometrium kalınlığının 4,95 mm altında olduğu hastalarda maligniteye rastlanmadı. Endometrium kalınlığının sınır değeri 8,05 mm için duyarlılık %93,6, seçicilik %61,1 ile malignite tespit edilebilmektedir. Tartışma: Endometrium kanseri artmış endometrium kalınlığı ile ilişkilidir. Postmenopozal hastalarda endometrial biyopsi kararı vermek için endometrium kalınlığı iyi bir yol gösterici olarak değerlendirilebilir. Ancak endometrial kalınlık malignite tanısı ve taraması için tek başına yeterli bir ölçüt değildir. Endometrial kalınlık artışı hastaya ait diğer risk faktörleri ile birlikte değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Endometrial carcinoma is important because of being reason of major morbidity and mortality. There are a number of risk factors defined for endometrial cancer. The most effective method for definitive diagnosis in endometrial cancer is endometrial sampling which is an invasive procedure. Increased endometrial thickness may be an important finding of endometrial cancer. The aim of this study was to determine the relationship between the endometrial pathology results and demographic characteristics of patients who underwent endometrial sampling in postmenopausal period. Material and Method: The data of 4084 patients who underwent endometrial sampling during postmenopausal period were analyzed. Demographic data, obstetric history and endometrial cancer risk factors were evaluated. The relation between endomerium thickness and malignancy, the limit values in determining the diagnosis of malignancy and the sensitivity and selectivity values of these values were determined. Results: According to the pathology results, malignancy was found 3.1%, EIN 1.0%, benign hyperplasia was 3.4% and benign lesions were 92.5%. The mean endometrial thickness was 8.85 ± 5.64 mm. The mean endometrial thickness was 19.87 ± 9.28 mm in malignant patients and 8.26 ± 4.99 mm in benign patients. Endometrial thickness was a good predictor of malignancy (AUC: 0.88 p = 0.000). There was no malignancy in patients with endometrial thickness less than 4.95 mm. The sensitivity of the endometrium thickness can be detected with a sensitivity of 93.6% and a sensitivity of 61.1% for 8,05 mm. Discussion: Endometrial cancer is associated with increased endometrial thickness. Endometrial thickness can be evaluated as a good guideline to determine the endometrial biopsy in postmenopausal patients. However, endometrial thickness alone is not a sufficient criterion for the diagnosis and screening of malignancy. The increase in endometrial thickness should be evaluated together with other risk factors of the patient.