Akne vulgaris hastalarında dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, dürtüsellik ve intihar düşüncesi birlikteliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the association of attention deficit and hyperactivity disorder, impulsivity and suicidal idea in acne vulgaris patients
  1. Tez No: 541523
  2. Yazar: BİLGİN SELMA ALMİRA UZUN
  3. Danışmanlar: UZMAN JÜLİDE GÜLER KENAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Giriş: Bu çalışmada akne vulgaris hastalarında intihar düşüncesi, dürtüsellik ve erişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu birlikteliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu tez çalışmasının örneklemi; ayaktan takip edilmekte olan, hali hazırda herhangi bir farmakolojik tedavi almayan akne vulgaris hastalarından, dahil edilme ve dışlama kriterleri gözetilerek belirlenmiş, 60 hasta ve hayatı boyunca hiçbir zaman akne tedavisi almamış 60 sağlıklı kontrolden oluşmaktadır. Çalışmamızda duygudurum eş tanısını belirlemek için Hamilton Depresyon Ölçeği, SCID-I Duygudurum bölümü, intihar düşüncelerini değerlendirmek için İntihar Düşüncesi Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmamızda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite belirtileri ve tanısı DSM-5 Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tanı ölçütleri, Barratt Dürtüsellik Ölçeği, Wender Utah Derecelendirme Ölçeği ve Erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite öz bildirim ölçeği ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: In this study, it is aimed to discover co-existence of suicidality, impulsivity and adult attention deficit and hyperactivity disorder with acne vulgaris. Material and Methods: The sample of this study consists of 2 groups; 60 outpatients, not having a medical treatment for acne vulgaris and meeting our studies inclusion and exclusion criterias as the study group and 60 healthy outpatients as the control group. In our study, in order to assess feeling states Hamilton Depression Rating Scale and SCID-I feeling states, in order to assess suicidality Suicide Intension Scale is used. Attention Deficit and Hyperactivity Disorder symptoms and diagnose, are assessed with DSM-5 Attention Deficit and Hyperactivity Disorder Diagnostic Criterias, Barratt Impulsivity Scale, Wender Utah Rating Scale and Adult Attention Deficit and Hyperactivity Disorder Self- Report Scale.