Şebeke etkileşimli gerilim kaynaklı eviriciler için doğrusal olmayan bozucu etki gözlemleyicili iyileştirilmiş pasif tabanlı denetleyici
Improved passivity based controller with nonlinear disturbance observer for grid tied voltage source inverters
  1. Tez No: 541540
  2. Yazar: ÜMİT AKIN USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TİMUR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, şebeke etkileşimli gerilim kaynaklı eviricilerin performansını iyileştirmek amacıyla doğrusal olmayan bozucu etki gözlemleyicisi ile birlikte iyileştirilmiş gürbüz pasif tabanlı bir kontrol yöntemi önerilmektedir. Parametrik değişimler ve modellenemeyen dinamikler eviricinin performansının önemli ölçüde azalmasına sebep olan birtakım bozucu etkilere neden olmaktadır. Klasik doğrusal olmayan denetleyiciler, model belirsizliğinden kaynaklanan bu bozucu etkilerin neden olduğu kalıcı durum hatasını tamamen yok etmede yetersiz kalmaktadır. Önerilen kontrol yönteminde uyumsuz bozucu etki olarak kabul edilen doğru akım bara geriliminin ölçümüne gerek duyulmamaktadır. Parametrik değişimler bozucu etki gözlemleyicisi ile birlikte kestirilir ve kalıcı durum hatasındaki ofset hatasını yok etmek amacıyla önerilen kontrol yöntemine adapte edilir. Kapalı çevrim sisteminin asimptotik kararlılığı Lyapunov yaklaşımı ile sağlanmıştır. Benzetim ve deneysel çalışmalar, önerilen kontrol yönteminin geniş bir çalışma aralığında kararlılık sağladığını ve diğer klasik denetleyicilere kıyasla hızlı bir geçici durum yenilenme performansı sağladığını kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
A robust passivity based controller with nonlinear disturbance observer (NDO) has been designed and implemented in this dissertation to improve the performance of grid connected voltage source inverters (VSI). Parametric variations and other dynamics that cannot be modeled cause some disturbances that degrade the performance of the inverter significantly. Classical nonlinear controllers are not satisfactory to completely eliminate the steady state error created by these disturbances due to model uncertainties. The proposed control method does not need the measurement of the DC bus current which is considered as unmatched disturbance. The parameter mismatch is estimated by disturbance observer and adopted to the proposed control law to eliminate the steady-state error offset. Asymptotic stability of the closed loop system is ensured in the Lyapunov's sense. Simulation and experimental results validate that the proposed control solution provides wide band stability and fast recovery transient performance compared to the classical control method