Electromagnetic scattering by an anisotropic metamaterial canonical structure
Elektromanyetik dalgaların anizotrop metamalzeme kanonik yapılardan saçılması
  1. Tez No: 541542
  2. Yazar: NEZAHAT GÜNENÇ TUNCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULHAMİT SERBEST
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tezde, düzlemsel elektromanyetik dalgaların bir kalınlıklı, çift-eksenli anizotropik metamalzeme yarım-düzlemden saçılması incelenmiştir. Problemin karmaşıklığını azaltmak için, çift eksenli kalınlıklı tabakayı modellemeye uygun geçiş koşulları elde edilmiştir. Helmholtz denklemini sağlayan saçılan alan, bilinmeyen spektral katsayılar içeren Fourier integrali cinsinden yazılmıştır. Söz konusu saçılan alan, geçiş ve süreklilik koşullarında yerine konduktan sonra ters Fourier transformu uygulanarak Wiener-Hopf denklem takımı elde edilmiştir. Wiener-hopf denklemlerinin standart çözümü ile spektral katsayılar elde edilmiştir. Spektral katsayıları içeren alan integralleri en dik iniş çizgisi yöntemi kullanılarak asimptotik olarak çözülmüştür. Elde edilen kırılma, yansıma ve kırınım katsayılarının doğrulaması, problemin literatürde bilinen rezistif ve tek-eksenli anizotrop yarım-düzlemlere indirgenmesi yoluyla yapılmıştır. Ayrıca, yarım düzlemin kalınlığının ve elektromanyetik özelliklerinin, difraksiyon, yansıma ve kırılma katsayına etkisini incelemek için sayısal analizler yapılmış ve tezde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the scattering of plane electromagnetic waves by biaxial anisotropic metamaterial thin half-plane is investigated. To reduce the complexity of the problem, the appropriate approximate boundary conditions are obtained to model a biaxial anisotropic slab with an infinitely thin sheet. The scattered field which satisfies the Helmholtz equation is expressed in terms of Fourier integrals involving unknown spectral coefficients. By substituting this scattered field expression into approximate boundary conditions and continuity conditions and applying the inverse Fourier transform, a set of Wiener-Hopf equations is obtained and solved to find the spectral coefficients. Afterwards, the scattered field is obtained by evaluating the Fourier integral asymptotically with the steepest descent method. The diffraction, reflection and transmission coefficients are reduced to the results of resistive and uniaxial anisotropic half-planes for verification. After verification of the results, the numerical analysis is also performed to analyze the effect of the electromagnetic properties and the thickness of the half-plane.