The theme of bare life in Palestinian exile narratives in the aftermath of Al-Nakba
Al-Nakba sonrası Filistin sürgün anlatılarında çıplak hayat kavramı
  1. Tez No: 541564
  2. Yazar: AYŞEGÜL BOYALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEYDA YEĞENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez; 1948 Al-Nakba sonrasında, ülkelerini terk etmek durumunda kalan Filistinli yazarların ürettikleri sürgün anlatılarında çıplak hayat temasının nasıl ifade bulduğunu analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, 1948 sonrası sürgün koşullarında yazılan, Ghassan Kanafani'nin“Güneşin Altındaki Adamlar”, Jabra İbrahim Jabra'nın“Gemi”ve İbrahim Nasrallah'ın“Ateş Çayırları”metinleri incelenecektir. Bahsi geçen dönem; İsrail'in Filistin'i işgali sonrasında uyguladığı“Olağanüstü Hal Düzenlemeleri”ni kendi yönetim biçimi haline getirmesi ve Filistinlilerin sürgün edilip, kimlik ve haklarının askıya alınmasıyla karakterize edilmiştir. Bu çalışma, İsrail'in istisna halini kurala çeviren yönetim paradigmasını Giorgio Agamben'in“olağanüstü hal”teorisiyle açıklayıp, bu koşullarda yeniden şekillenen Filistin öznelliğini“çıplak hayat”üzerinden okurken; tezin asıl amacı, çıplak hayatın“sürgün edebiyatı”çerçevesinde izleklerine bakmak ve bahsi geçen sürgün yazarlarının, farklı zaman ve mekan mefhumlarıyla, çıplak hayata alternatif bir politika üretip üretemeyeceğini sormaktır. Bu anlamda, tezde çift taraflı bir çerçeve izlenecektir. Agamben'in, politikaya dışlanma yoluyla içlenen Homo Sacer kavramı da eleştirilerek, metinler çıplak hayat çerçevesinde ve çıplak hayata karşı olarak okunacaktır. Diğer yandan, ele alınan yapıtlar, sürgün edebiyatı özellikleri açısından da incelenerek, yerinden edilmiş yazarların metinlerinde zaman ve mekan mefhumlarını farklı şekillerde yansıtma biçimlerine bakılacak ve çıplak hayata alternatif bir politika sergileyip sergilemedikleri tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at analysing how the theme of bare life found expression in Palestinian exile narratives produced by authors who have been forced to flee from Palestine in the aftermath of the Al-Nakba, the Catastrophe of 1948. Ghassan Kanafani's Men in the Sun, Jabra İbrahim Jabra's The Ship, and İbrahim Nasrallah's Prairies of Fever, which were written under exile after Al-Nakba will be focused on. The period is characterized by Israel's occupation in Palestine that resulted in the mass and the everlasting uprooting of Palestinians from their homeland, and suspension of any legal rights of Palestinians under the name of“Emergency Regulations”. While this study illuminates the annihilation of any legal status of Palestinians by Israel's policies with Giorgio Agamben's theoretical framework of state of exception, and handles Palestinian subjectivity with the concept of bare life, the particular objective of the thesis is tracing“how the exile literature narrates the bare life”, and asking whether the literature produced by the displaced writers can offer alternative politicization to this condition. In this respect, this study will follow a two-fold framework. Offering a critical perspective to Agamben's formulation of Homo Sacer, which is included in politics in the forms of exclusion, this thesis will examine the texts both in the context of and against the bare life. On the other hand, employing also the characteristics of exile literature, this study will explore the ways of how the displaced writers problematize the notions of time and space in complex ways within their narratives, and discuss whether they reflect an alternative politics to bare life.