Pastırmanın fiziko-kimyasal özellikleri ve uçucu bileşikleri üzerine farklı nitrit seviyelerinin etkileri
The effects of different nitrite levels on volatile compounds and physico-chemicalproperties of pastirma
  1. Tez No: 541576
  2. Yazar: DİDAR TOMAÇ YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN KABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Araştırmada nitrat varlığında (150 ppm nitrat) farklı nitrit seviyelerinin (50, 75, 100 ve 150 ppm) pastırmanın fiziko-kimyasal özellikleri ve uçucu bileşik profiline etkileri incelenmiştir. Pastırma üretimi kontrollü şartlarda iki tekerrürlü olarak gerçekleştirilmiştir. Üretim sonunda alınan örnekler analizlere tabi tutulmuştur. Varyans analiz sonuçlarına göre farklı nitrit seviyelerinin pastırmanın pH ve aw değerleri ile protein tabiatında olmayan azotlu madde içeriği ve kalıntı nitrit üzerinde önemli bir etkisi görülmemiştir. Farklı nitrit seviyesi faktörü tiyobarbütirik asit reaktif maddeler (TBARS) üzerinde önemli (P0,05) bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Ancak b* değeri bu faktörden etkilenmiştir (P0,05). Pastırma örneklerinde toplam 38 uçucu bileşik tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in the presence of nitrate, the effectsof different nitrite levels(50, 75, 100 and 150 ppm)on the volatile compounds and physico-chemical properties of pastırma(Traditional Turkish meat product) were investigated. The production of pastırma was conducted under controlled with two replications. After the production,samples taken have been analyzed.According to the results of variance analysis,different nitrite levelshad nosignificant effects on pH and awvalues as well as non-protein nitrogenous substance content andresidual nitrite .The different nitrite levels factorhad a significant effect on thiobarbituric acid substance matter (TBARS) (P0,05). But, b* value is affected by this factor (P0,05). A total 38 volatile compounds were identified in pastırma samples.