Kas tipinin pastırmanın proteolitik değişimleri ve bazı kalitatif özelliklerine etkisi
The effect of muscle type on proteolytic changes and some qualitative properties of pastirma
  1. Tez No: 507281
  2. Yazar: EMEL ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜKERREM KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Araştırmada, kas tipinin pastırma üretimi süresince gerçekleşen proteolitik değişimler ile diğer bazı kalitatif özellikler üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, M. Longissimus thoracis et lumborum (LTL) ve M. Semitendinosus (ST) kasları hammadde olarak kullanılmış ve üretim geleneksel yöntemle pastırma yazı olarak adlandırılan periyotta gerçekleştirilmiştir. Üretimin değişik aşamalarında (hammadde, kürleme, I. kurutma, II. kurutma ve son ürün) alınan örnekler fiziko-kimyasal analizlere tabi tutulmuş (nem, pH, tuz, tiyobarbitürikasit reaktif maddeler (TBARS), protein tabiatında olmayan azotlu madde miktarı (NPN-S)) ve serbest amino asit kompozisyonu ile sodyum dodesil sülfat poliakrilamid jel elektroforez (SDS-PAGE) profili yönünden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, it was aimed to determine the effect of muscle type on proteolytic changes and some other qualitative properties during pastırma production. For this purpose, M. Longissimus thoracis et lumborum (LTL) and M. Semitendinosus (ST) muscles were used as raw materials and the production of pastırma was carried out by traditional method in the period called“pastırma summer”. Samples taken at different stages of the production (raw material, curing, first drying, second drying and final product) were subjected to physicochemical analyzes (moisture, pH, salt, thiobarbituric acid reactive substance-TBARS, non-protein nitrogenous substance- NPN-S), and the free amino acid composition and the sodium dodecyl sulfate polyacrylamide gel electrophoresis (SDS-PAGE) profile were also investigated.