Paeonia peregrina L., Salix babylonica L. ve Salix alba L. bitkilerinin antibakteriyel aktivitesinin araştırılması
Investigation of antibacterial activity of Paeonia peregrina L., Salix babylonica L. and Salix alba L. plants
- Tez No: 541594
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN TUNÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sakarya Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada Paeonia peregrina L., bitkisinin yaprak, dal ve kök, Salix alba L., Salix babylonica L. bitkilerinin yaprak ve genç dalların kabuk kısımlarının etanol, metanol, aseton, hekzan, distile su, kloroform ve etil asetat çözüleri kullanılarak hazırlanan ekstraktların Bacillus subtilis ATCC 6633, Escherichia coli ATCC 25922, Enterecoccus faecalis ATCC 29212, Staphylococcus aureus ATCC 29213, Staphlococcus epidermidis ATCC 12228 ve Salmonella typhimurium ATCC 14028 suşları üzerindeki antibakteriyel etkileri disk difüzyon yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Paeonia peregrina L. yaprak ekstraktlarının S. aureus bakterileri üzerinde yüksek antibakteriyel aktivite gösterdiği belirlenmiş ve test bakterileri üzerinde geniş spektrumlu antibakteriyel etki tespit edilmiştir. Salix alba L. ekstraklarının S. epidermidis ve E. coli bakterileri üzerinde orta seviyede antibakteriyel aktivite belirlenmiştir. Salix babylonica L. ekstraktlarının sınırlı antibakteriyel etki gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the antibacterial effects on Bacillus subtilis ATCC 6633, Escherichia coli ATCC 25922, Enterecoccus faecalis ATCC 29212, Staphylococcus aureus ATCC 29213, Staphlococcus epidermidis ATCC 12228 and Salmonella typhimurium ATCC 14028 strains were investigated by using the extracts prepared from the leaves, branches and roots of the Paeonia peregrina L. plant, leaves and shell of young branches of Salix alba L., Salix babylonica L. plants and ethanol, methanol, acetone, hexane, distilled water, chloroform, ethyl acetate extracts. It was investigated by using disc diffusion method. Paeonia peregrina L. leaf extracts showed high antibacterial activity on S. aureus bacteria and a broad spectrum antibacterial effect on test bacteria was detected. Antibacterial activity of Salix alba L. extracts were determined on S. epidermidis and E. coli bacteria. Salix babylonica L. extracts showed limited antibacterial effect.