Türkiyenin jeopolitik önemini kavratmada coğrafya dersinin etkisinin öğretmen görüşleri ile değerlendirilmesi
Geography teacher evaluation of the effect of course views comprehend the i̇mportance of Turkey's geopolitical
- Tez No: 541676
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Türkiye; doğal, beşeri ve ekonomik özelliklerinden dolayı jeopolitik açıdan büyük öneme sahip bir ülkedir. Türkiye, genel görünüş itibari ile gelişmekte olan ve geri kalmışlıktan kurtulup hızla gelişmiş sanayileşmiş ülke durumuna yönelmiş haldedir. Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlayan, İstanbul ve Çanakkale Boğazlarına sahip, Ortadoğu ile iç içe konumu dolayısıyla hızla küreselleşen dünyada hem bölgesel hem de küresel güç olabilecek durumdadır. Bu durumunu zengin maden kaynaklarına ve su kaynaklarına sahih olması daha da önemli kılmaktadır. Türkiye'nin jeopolitik açıdan dünyada öne çıkan bir ülke olması sadece Türkiye'nin yönetici kadrolarını değil tüm Türk halkını ilgilendirmektedir. Tüm bireylerin hem bulunduğumuz coğrafya gereği hem de sahip olduğumuz öz kaynaklarımız gereği bilinçli olması, yaşı, mesleği, işi ne olursa olsun Türkiye'nin jeopolitik önemini kavramış bir şuurla davranması gerekmektedir. Toplum olarak bu şuura ulaşmamızda ülkemizi fiziki, beşeri, sosyal ve ekonomik olarak kendisine konu edinmiş olan jeopolitik önemimizi de konu olarak içeren coğrafya dersi çok önemlidir. Ülkemizi tüm özellikleriyle birlikte ele alırken, dünya üzerindeki konumumuzu da değerlendiren coğrafya dersi gelecekte farklı meslek ve görevlerde ülkemize hizmet verecek olan gençlerimizi bilgilendiren, vatan ve millet sevgisi ile yoğrulmuş bir şuurla iç ve dış tehditlere karşı uyanık, sahip olduğumuz önemli özelliklere sahip çıkma ve koruma noktasında duyarlı bireyler olarak yetiştirmede son derece etkilidir. Bu tez çalışmasında Türkiye'nin jeopolitik önemini kavratmakta coğrafya dersinin rolü coğrafya öğretmenlerinin bakış açısıyla ele alınmıştır. Araştırma sırasında 12 coğrafya öğretmeni ile mülakat yapılmıştır. Görüşmelerde elde edilen veriler, betimsel analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda coğrafya dersinin Türkiye'nin jeopolitik önemini kavratmak amacına en uygun ders olduğu, ancak yetersiz kaldığı sonucuna varılmıştır. Yetersiz kalmasında sebep olarak; coğrafya ders kitaplarında konunun ele alınışının ezberci bir yaklaşımda olması, yeterince ayrıntılı işlenmemesi, dünya siyasetinden ve iç politikadan bağımsız verilmesi gösterilmiştir. Ayrıca, milli bir şuurla ve vatan duygusu çerçevesinde, tarihimizle ve ülkemizi ilgilendiren dış tehditlerle birlikte jeopolitik konumumuzun daha doğru ve önemine uygun verilebileceği de belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is a country which has a great geopolitical importance due to its humane and economical features. Turkey, by all appearances, tends to be an industrialized and developed country rather than an underdeveloped one. Turkey has the potential to become both regional and global power in the increasingly globalized world accordingly its bridges İstanbul and Çanakkale which connect Asia to Europe and its concentric position in the Middle East. Rich mineral and water resources make Turkey's condition more important. Turkey's geopolitically prominent position in the world not only interests its executive management but also the entire Turkish nation. Individuals, no matter what their occupation, age or status, should be aware of the current geography and own funds and gain conscious behavior on Turkey's geopolitical importance. Geography which mentions physical, human, social and economic features and also geopolitical condition of our country is important to gain this conscious. Geography lessons that evolved our country with all its features while assessing our position on the world is very effective in educating our teenagers who will serve our country in different professions and duties in the future and educating them as sensitive individuals who have vital and vigilant care about the important features we have against domestic and foreign threats. In this thesis the role of geography lesson to comprehend Turkey's geopolitical importance is taken together with the viewpoint of geography teachers. During this survey, 12 geography teachers are interviewed. The data obtained in the interviews were analyzed using descriptive analysis. According to the results of the survey; geography is the most appropriate lesson to comprehend the importance of Turkey's geopolitical importance but it is concluded that it remains incapable. Due to its inadequacy, it has been demonstrated that geography textbooks have an autocratic approach to the handling of the subjects and detailed processing is done independently from world and internal politics. It is also stated that within the framework of a national consciousness and feeling of homeland, our geopolitical position can be given more accurate and important in accordance with our history and the external threats concerning our country.