تصميم تطبيق في الهاتف المحمول لتنمية المفردات اللغوية للدارسين الناطقين بغير العربية
Cep telefonu uygulamasıyla Arapça konuşmayanlara kelime biyolojisi öğretim tasarısı
- Tez No: 541733
- Danışmanlar: PROF. DR. CANDEMİR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışma cep telefonlarında uygulama tasarısı uyarınca anadili Arapça olmayan öğrencilerde Arapça kelime öğrenimini kolaylaştırmayı ve kelime bilgisini geliştirmeyi hedeflemiştir. Çalışma, Arapça öğrenme uygulamalarını tanımlamada, kriterlerin/ölçütlerin belirlenmesinde ve uygulama içeriğini tanımlamada Betimsel Yöntemi; Arapça kelime öğrenme uygulamalarının değerlendirilmesi ve değerlendirme sonuçları için çalışmanın analiz edilmesinde Analiz Yöntemini ve araştırmacının uygulamayı oluşturduğu Genel Tasarım Modeli 'ne (ADDIE) göre, Gelişimsel Yöntemi takip etmiştir. Arapça kelime öğrenimi için örnek şablon, dört uygulama arasından ortaya çıkmıştır. Bunlar arasından seçilmesi, çalışmanın belirlemiş olduğu kriterler uyarınca bilinçli olarak gerçekleşmiştir. Araştırmacı uygulamayı değerlendirmek ve tasarlamak için, anadili Arapça olmayan öğrencilerin kelime bilgisinin geliştirilmesinde cep telefonunda uygulama tasarım kriterlerini açıkça belirleyen çalışma aracını hazırlamıştır. Ve son versiyonu altı odak, dokuz ölçüt ve 58 göstergeden oluşmuştur. Çalışma, anadili Arapça olmayan öğrenciler için kelime bilgisi öğrenimi yöntemlerini belirlemiştir. Ayrıca anadili Arapça olmayanlar için cep telefonunda kelime bilgisi geliştirme uygulama tasarısı ölçütlerini de belirlemiştir. Çalışmanın sonuçları, belirlenen ölçütlere uygun olarak değerlendirmesi yapılan uygulamaların gerçekleştirilmediğini göstermiştir. Bu sonuca göre araştırmacı, anadili Arapça olmayan öğrencilerin kelime bilgisini geliştirmek için cep telefonunda bir uygulama tasarlamıştır ve uygulama içeriğini belirlemiştir. Bu sonuçlar ışığında çalışma, birtakım tavsiyeler sunmuştur, bunlardan bazıları; Anadili Arapça olmayan öğrencilerin cep telefonlarında kelime öğrenme uygulamalarını kullanarak Arapça kelimeleri öğrenmelerini, ezberlemelerini ve kelime bilgilerini geliştirmeyi kolaylaştırma ve bu çalışmada geliştirilen ölçütler ışığında kelime öğrenme, dil seslerini ve yapılarını öğrenme ve dilin her seviyesinde dil becerilerini geliştirmeye yönelik başka uygulamalar oluşturulması konularında tavsiyeler sunmuştur. Ayrıca, anadili Arapça olmayan öğrencilere, eğitim teknolojisindeki uzmanlara ve bu uygulamaların oluşturulmasında yer alan eğitim uygulaması tasarımcılarına Arapça öğretimi konusunda, eğitimcilerin ve uzmanların iş birliği yapmaları gerektiğini öne sürmüştür. Çalışma birtakım önergelerde de bulunmuştur; Değerlendirme çalışmalarının yürütülmesi ve kriterler uyarınca cep telefonlarında daha fazla sayıda Arapça kelime öğrenme uygulamalarının oluşturulmasını, bu uygulamalardaki güçlü ve zayıf yönlerin tespit edilmesini, Anadili Arapça olmayan başlangıç düzeyindeki öğrenciler için kelime bilgisi geliştirmede uygulamanın etkililiğinin incelenmesini ve eğitimci ve öğrencilerin bu tür uygulamalara yönlendirilmesini tavsiye etmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to facilitate learning and enhancing arabic vocabulary for non-Arabic learners through a mobile application. The study follows a descriptive approach in describing the arabic vocabulary applications, defining criteria, describing the components of the application, and the analytical approach for evaluating these applications and their analysis of the results of evaluation, in addition to the developmental approach of the researcher to design the application according to the general model of instructional systems design (ADDIE). The sample consisted of four applications for learning arabic vocabulary, which were chosen according to the criteria defined by the study. In order to design and evaluate these applications, the researcher developed a questionnaire for the study in order to identify the application design criteria for enhancing arabic vocabulary for non-Arabic learners. The questionnaire consisted of six axes, nine criteria and fifty eight indicators. The study also identified Vocabulary learning strategies of learning arabic vocabulary for non-Arabic learners. It also determined the criteria for the application design that is required to help non-Arabic speakers to learn arabic vocabulary easily, but the results of the study showed that the evaluated applications didn't meet these criteria, therefore the researcher developed a mobile application for enhancing arabic vocabulary for non-Arabic students, in addition to determining its components. According to these results, the study presented a set of recommendations such as: Facilitating learning, memorizing and enhancing Arabic vocabulary among non-Arabic learners through vocabulary learning applications. It also recommended developing other applications for learning vocabulary, sounds and sentence structures in addition to improving language skills of all levels in light of the standards prepared by the study. It also recommended the need for cooperation between educators and specialists in teaching Arabic to non-native speakers with the help of educational technology experts and educational application designers in building these applications. The study also suggested a number of ideas including: conducting evaluation studies for a greater number of applications according to the specified standards, and identifying the strengths and weaknesses of them as well as studying the effectiveness of the application in developing and enhancing the arabic vocabulary for non-Arabic learners with beginner level, in addition to learners and teachers attitude towards the application.