طريقة هندسية للحساب التصميمي النتروني الحراري لمفاعل الطاقة pwr-1000
PWR-1000 Enerji reaktörünün nötron termal tasarım için geometrik yönetim
- Tez No: 853317
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HALAWANİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2011
- Dil: Arapça
- Üniversite: Halep Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı, bir yanda fiziksel süreçleri tanımlama kolaylığı ve diğeri üzerinde doğruluğu bir araya getiren bir PWR-1000 enerji reaktörü için matematiksel bir model geliştirmektir, bu model PWR-1000'in nötronik termik tasarımı için kullanılamıştır. Spesifik enerjinin serbest bırakılmasının ve su hacminin, yakıt hacmine ve yakıt zenginleştirme oranına etkisi incelenmiştir. Termo-hidrolik tasarım için Visual Basic ile bir program ve nötron tasarımı için MATELAB ile bir programı kullanılarak tasarlanmıştır. Elde edilen sonuçlar, PWR-1000'in deneysel parametrelerini çok yakından çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop a mathematical model for a PWR-1000 energy reactor that combines ease of describing physical processes on the one hand and accuracy on the other, this model was used for the neutronic thermal design of the PWR-1000. The effect of specific energy release and water volume on fuel volume and fuel enrichment rate was examined. It was designed using a program in Visual Basic for thermo-hydraulic design and a program in MATELAB for neutron design. The results obtained were very close to the experimental parameters of PWR-1000.