İnternet ve çok-paydaşlı yönetişimi
Internet and it's multi-stakeholder governance
  1. Tez No: 541795
  2. Yazar: GÜNEŞ HAKSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İletişim Bilimleri, Law, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Türkiye interneti en yoğun olarak kullanan ülkelerden biridir ve çok-paydaşlı internet yönetişiminin temel organizasyonlarından IGF'nin“Geliştirilmiş Çok-paydaşlı İnternet Yönetişimi için Kıtaları Birleştirmek”başlıklı toplantısına 2014 yılında ev sahipliği yapmıştır. Bunlara rağmen, Türkiye'de internet üzerindeki tartışmaların ve akademik çalışmaların internet içeriği ve internet içeriğine yönelik yasal düzenlemelere yoğunlaşması; internet yönetişimi alanında akademik çalışma yapmak isteyebilecek bilişim hukuku öğrenci ve akademisyenlerinin, internetin yapıtaşlarını oluşturan DNS ve IP adreslerinin idaresinde temel alınan politikaların neden ve nasıl çok-paydaşlı yönetişim süreçleri çerçevesinde gerçekleştirildiğini açıklayan Türkçe dilindeki kaynakların sınırlı kalmasına neden olmuştur. Bu tez çalışması, çok-paydaşlı internet yönetişimi alanındaki Türkçe kaynak ihtiyacını karşılamak üzere hazırlanmıştır. Bu tez çalışması, bilişim hukuku metodu ışığında; öncelikle internetin teknik, teknolojik ve politik gelişimini, daha sonra yönetişim, paydaş ve çok-paydaşlılık kavramlarını, sonrasında çok-paydaşlılık ve yönetişim kavramlarının internet bünyesinde nasıl bir neden-sonuç ilişkisi altında birleştiğini ve son olarak da tüm bu kavramarın fiili olarak ICANN, IGF ve NETmunial örnekleri altında nasıl hayata geçirildiğini kapsamlı ve tarihsel bir yaklaşımla kronolojik bir şekilde inceleyerek, internet ve çok-paydaşlı yönetişiminin bugünkü halini almasını sağlayan neden-sonuç ilişkilerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the countries with the highest number of internet users, and also the host of IGF's, one of the majör internet governance organizations, 2014 meeting entitled“Connecting Continents for Enhanced Multistakeholder Internet Governance”. However, discussions and academic studies on the internet is focused on internet content and its regulation. Therefore, there is a shortage of Turkish internet governance studies, for information law students and academics who may be interested in studying internet governance matters, wherein the reasons of and methods for multi-stakeholder policy processes on the management of the foundations of the internet, such as DNS and IP addresses are explained. This thesis is prepared to fill in that gap and satisfy the need for a Turkish resource on multi-stakeholder internet governance studies. This thesis, in light of the information law method, reveals the cause and effect relationships that lead us to the current stage of the internet and its multi-stakeholder governance comprehensively and chronologically with a historian's lens by examining first the internet, its technical, technological and policy evolution, then governance, stakeholder and multi-stakeholder terms, and then how governance and multi-stakeholderism converged on the internet, and finally how all these terms came into effect under ICANN, IGF and NETmundial.