İklim değişikliğinin önlenmesinde yönetişimin rolü: Ankara Büyükşehir Belediyesi örneği
The role of governance in preventing climate change: The case of Ankara Metropolitan Municipality
- Tez No: 811998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
İklim değişikliği, ilk kez ateşin keşfedildiği dönemlerde tespit edilse de 18. yüzyılda başlayan Sanayi Devrimi'nden sonra nüfusun artması ve farkındalığın azalması nedeniyle kıt olan kaynakların sınırsızmışçasına kullanılmasıyla gündeme gelmiştir. Günümüzde ise iklim değişikliği etkilerinin somut bir şekilde görülmesi, tüm dünyayı iklim değişikliği konusunda yeniden düşünmeye mecbur bırakmıştır. İklim değişikliği dünyada en çok tartışılan konulardan biri olmuştur. Bu sorunla mücadelede ulusal ve uluslararası müzakerelerde bulunulmuştur. Ancak küresel bir sorun olan iklim değişikliğinin çözümünde yalnızca devletlerin müzakereleriyle hareket edilmesi problemin çözümünde tek başına yeterli olmamıştır. Bu nedenle ülkelerin yapılarında değişiklikler meydana gelmiş ve belediyelere büyük görevler düşmüştür. Bu görevleri belediyeler tek başına yerine getiremeyeceğinden çok paydaşlı yönetişim modeline ihtiyaç duyulmuştur. Bu nedenle son yıllarda iklim değişikliği konusunda çalışmalar yapan Ankara Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları ele alınmış ve yönetişim modeli çerçevesinde değerlendirilmiştir. Yönetişimin bir model olarak uygulanmasıyla iklim değişikliği kapsamında oluşturulacak politikalarda paydaşların rolleri ve politikaların bir bütün olarak ele alınması sağlanarak koordinasyon kolaylaşacağından çalışmada yönetişim modeli önerilmektedir. Çalışmada iklim değişikliğiyle mücadelede yönetişimin etkilerini analiz ederek, yönetişimin uygulanmasında rehber niteliği görecek bir model oluşturulması amaçlanmaktadır. Belediyenin iklim değişikliği ile ilgili yaptığı çalışmalar, belediyenin internet sitesi ve belediyenin yayınlarından elde edilen bilgiler ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although climate change was first detected during the period when fire was discovered, it came to the fore with the use of scarce resources as if they were unlimited due to the increase in population and decrease in awareness after the Industrial Revolution that started in the 18th century. Today, the concrete effects of climate change have forced the whole world to rethink about climate change. Climate change has been one of the most discussed issues in the world. In the fight against this problem, national and international negotiations have been made. However, in the solution of climate change, which is a global problem, acting only with the negotiations of the states was not sufficient alone in solving the problem. For this reason, changes have occurred in the structures of countries and municipalities have had great duties. Since municipalities cannot fulfill these duties alone, a multi-stakeholder governance model was needed. For this reason, the work of Ankara Metropolitan Municipality, which has been working on climate change in recent years, has been discussed and evaluated within the framework of the governance model. By applying governance as a model, the role of the stakeholders in the policies to be created within the scope of climate change and the policies will be handled as a whole and coordination will be facilitated, so a governance model is suggested in the study. In the study, it is aimed to create a model that will serve as a guide in the implementation of governance by analyzing the effects of governance in the fight against climate change. The work of the municipality on climate change has been evaluated in the light of the information obtained from the municipality's website and the municipality's publications.