Oksazol türevi yeni bileşiklerin sentezi ve çeşitli nükleofillerle reaksiyonları
Synthesis of new compounds oxazole derivatives and their reactions with various nucleophiles
- Tez No: 541850
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL YILDIRIM, PROF. DR. MUSTAFA SAÇMACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu çalışmada, başlangıç bileşiği olarak kullanılan dört adet 2,3-furandion ve iki adet 2,3-pirroldion türevi bileşikler literatüre göre sentezlendi. Altı adet yeni oksazol bileşiği, 2,3-furandion ve 2,3-pirroldion bileşiklerinin siyanamit ile reaksiyonlarından sentez edildi. Oksazol bileşiklerinin aromatik aminler, hidrazinler ve aromatik diaminler ile reaksiyonlarından da yirmidört adet pirrolidon, dokuz adet pirazol, üç adet kinoksalin ve dört adet imidazo-benzodiazepin bileşikleri elde edildi. Ayrıca, 2,3-pirroldion türevlerinin tek kap çok bileşenli reaksiyonları araştırıldı ve sonuç olarak 2,3-pirroldion bileşiklerinin siyanamit ve aromatik amin ile tek kap reaksiyonlarından onyedi adet yeni 2-hidroksi-pirrol türevi bileşikler elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the four 2,3-furandione and two 2,3-pyrroldion derivative compounds which were used as starting material, were synthesized according to literature. The novel six oxazole compounds were synthesized from the reactions of 2,3-furandione and 2,3-pyrroledion compounds with cyanamide. The twenty four pyrroldiones, nine pyrazoles, three quinoxalines, four imidazo-benzodiazipines were synthesized from the reactions of the oxazole compounds with aromatic amines, hydrazines and aromatic diamines derivatives. One-pot multicomponent reactions of 2,3-pyrroledione derivatives were also investigated and finally the novel seventeen 2-hydroxy pyrrole derivatives were obtained from the reaction 2,3-pyrroledions with cyanamide and aromatic amines.