Eskiçağlarda atletler (sporcular): Eğitim, antrenman, beslenme ve sporcu yetiştirme geleneği
Athletes in ancient times: The education, training, nutrition based on tradition of raising a sportsman
- Tez No: 541925
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHSET KARACA, DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM PULLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Tarih, Sports, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Modern Olimpiyatların sistematik tarihinin Antik Yunan'a dayandığı gerçeğinden yola çıkarak, Antik Oyunlar ve festivallerin düzenlenme nedenleri, atletlerin ve organizasyonların tarihsel süreci ile modern olimpiyatların şekillenmesinde rol alan ritüeller, kurallar, ödül ve ceza yöntemleri, spor branşları, tesisler, beslenme, tedavi ve antrenman yöntemlerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmada Arkaik Dönem, Yunan Dönemi, Roma Dönemi ve Modern Olimpiyatlar dönemi kapsama alanı olarak belirlenmiş, içerik atletik branşlar, atletlerin eğitimi, beslenmesi, tedavileri, antrenman süreçleri ve tesisler başlıkları altında düzenlenmiştir. Kaynak tarama yöntemi uygulanmış olup, birincil kaynaklar taranarak konu başlıkları oluşturulmuş, elde edilen veriler sistematik bir düzen içerisinde sınıflandırılarak, alt başlıklar belirlenmiştir. Araştırma arkaik dönemdeki atletik oyunlar, festivallerde yer alan müsabaka branşları, tedavi yöntemleri, atletlerin beslenme yöntemleri, tesisler ve atletlerin antrenmanları olmak üzere beş bölümde ele alınmıştır. Olimpiyatların dört yılda bir yapılması, müsabakalardan önce yemin edilmesi, müsabakaların aynı sırayı takip etmesi gibi ritüellerin yanında, tüm dünya devletlerinin katılabilmesi, sadece büyüklerin müsabakalara katılması, amatörlük kuralı, her olimpiyatın başka bir ülkede yapılması gibi yenilikler getirilmiştir. Sağlık hizmetlerinin planlı şekilde profesyonellerce yapıldığı, beslenme konusunda günümüzde bilimsel araştırmalar ile ulaşılan sonuca, antik atletlerin deneme yanılma, belki de tecrübe yoluyla ulaştıkları sonucu ortaya koyulmuştur. Tesislerin her iki dönemde de atletik ihtiyaçların yanında, sosyal ve kültürel faaliyetlere de cevap verdiği anlaşılmış, antrenmanların, program dâhilinde antrenörler eşliğinde yapıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Atletlerin onur ve maddi kazanç beklentisinin yanında, elde edilen şan ve şöhretin kötüye kullanılması, rüşvet, tehdit ve doping gibi davranışların günümüzde de devam ettiği ortaya koyulmuştur. Antik oyunların modern Olimpiyatların ilk örneklerini oluşturduğu ve günümüzde daha kurumsal bir hal aldığı araştırma kapsamında açığa çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Based on the fact that the systematic history of the modern Olympics is based on Ancient Greece, the reasons for the organization of ancient games and festivals, the historical process of athletes and organizations, rituals, rules, awards and punishment methods, sports branches, facilities, nutrition and treatment methods are aimed to be revealed. In the research, the content of athletic branches, athletic education, nutrition, treatments, training processes and facilities were determined as the coverage area of the Archaic Period, Greek Period, Roman Period and Modern Olympics. Source scanning method has been applied, the primary sources have been scanned and subject headings have been created. The study was carried out in five sections: athletic games in the archaic period, competition branches in the festivals, treatment methods, athletes' nutrition methods, facilities and training of athletes. In addition to the rituals such as the fact that the Olympics are held every four years, Olympic oath before the competitions, the competitions are followed in the same order, there have been some innovative such as all the world states can participate, only the adult males participate in the competitions, the amateur rule, and every Olympics are held in another country. It is concluded that the health services are made by the professionals in the planned way, and the results reached by scientific research in the field of nutrition are reached by trial and error, perhaps by experience. In addition to athletic needs, it is understood that the facilities responded to social and cultural activities in both periods, and that the trainings were conducted under the program with coaches. In addition to the athletes' expectation of honor and financial gain, it has been revealed that misuse of glory and fame, bribery, threats and doping are still continuing today. It is revealed that the ancient plays formed the first examples of the modern Olympics and are now more institutionalized.