Büyük ebeveyn-torun ilişkisinin büyük ebeveyn ve ebeveyn bakış açısına göre incelenmesi
Examination of relationship between grandparents and grandchildren from the perspectives of grandparents and parents
  1. Tez No: 541926
  2. Yazar: BETÜL KÜBRA ŞAHİN YONCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TEZEL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu araştırmanın amacı, büyük ebeveyn-torun ilişkisini büyük ebeveyn ve ebeveyn bakış açısına göre incelemektir. Çalışmaya 484'ü büyük ebeveyn, 484'ü ise ebeveyn olmak üzere toplam 968 kişi katılmıştır. Çalışmada veri toplamak için, kişisel bilgi formları ile“Ebeveyn Soru Formu”ve“Büyük Ebeveyn Soru Formu”uygulanmıştır. Çalışmanın katılımcılarından kişisel bilgi formuyla elde edilen verilere ilişkin frekans ve yüzdelik dağılımları gibi betimsel istatistikler hesaplanmıştır. Verilerin normal dağılım göstermesinden dolayı, veri analizinde iki gruptan oluşan değişkenler için bağımsız örneklemler için t-testi kullanılmıştır. Üç ve daha fazla grubun karşılaştırılmasında ise tek yönlü ANOVA kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda, büyük ebeveynlerin büyükanneliğin-büyükbabalığın anne/babalık gibi olduğunu, torunu olmadan önce onunla yaşadığı duyguları yaşayacağını hayal etmediklerini, torununu dünyadaki her şeyden daha çok sevdiğini, torunuyla oyun oynamayı sevdiklerini, torununa masal anlatmayı sevdiklerini, torunuyla dışarı çıktığında onunla gurur duyduklarını ve çocuğun -en az beş-altı yaşına kadar- diğer çocuklarla beraber olmak yerine büyük ebeveynleriyle kalmasını tercih ettiklerini ebeveynlerden daha fazla düşündükleri bulunmuştur. Ayrıca, büyük ebeveynler, büyük ebeveynlerin torununa kendini adamak için zamanı olduğunu, eskiden büyükannelerin/büyükbabaların şimdikilerden daha az ilgili olduklarını, bugünün çocuklarının öncekilerden daha şanslı olduklarını, büyük ebeveynlerin torunlarının okul öncesi eğitimde öğrendiği kuralları evde de uygulamasını desteklediklerini, torunlarına doğum günlerinde hediye aldıklarını, çocukları küçükken onlarla oynamak için daha az zamanları olduğunu ve kendi çocuklarının mükemmel ebeveynler olduğunu ebeveynlerden daha fazla düşünmektedirler. Büyük ebeveynler, günümüzde gençlerin çocuk sahibi olmaya çok geç karar verdiklerini ve büyük ebeveynlerin torunlarına karşı kendi çocuklarına olduklarından daha fazla hoşgörülü olduklarını ebeveynlerden daha fazla düşünmektedirler. Ayrıca, ebeveynler, anne-baba olarak çocuklarına ayırdıkları zamanın yetersiz olduğunu büyük ebeveynlerden daha fazla düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between grandparents and grandchildren from the perspectives of grandparents and parents. The sample of the study consisted of 484 grandparents and 484 parents.“Parent Question Form”,“Grandparent Question Form”and“Personal Information Forms”were used for data collection. For data analysis, descriptive statistics such as frequency and percentage distributions were conducted for the data collected through Personal Information Form. Since data was normally distributed, the independent-samples t-test was used to compare two independent groups. Also, one-way ANOVA was used to compare three or more groups. Results showed that grandparents agreed with the items of that grandparenting was like parenting; before having a grandchild, they did not imagine they would experience those feelings they had experienced; they loved their grandchildren more than everything in the world; they loved playing with grandchildren and telling fairy tales to them; they were proud of their grandchildren; they preferred their grandchildren to stay with them rather than to be with other children -at least until the age sof five-six- more than parents did. Also, grandparents agreed with the items of that grandparents had time to devote themselves to their grandchildren; grandparents cared for their grandchildren less in the past than they did in the present, today's children were luckier than children were in the past; grandparents encouraged their grandchildren at home to obey the rules where they learnt at school; they gave their grandchildren gifts on their birthdays; they had less time to play with them when their children were young and their children were excellent parents more than parents did. Grandparents thought more than parents did that nowadays young people decided to have a child lately and and grandparents tolerated their grandchildren than the did their own children. However, parents thought more than grandparents did that the time that they –as parents- spent on their children was inadequate.