Marka kent Isparta'nın yaratılmasında turizmin yeri
The place of tourism on the creation of the branded city of Isparta
- Tez No: 541939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİRVAN ŞEN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Marka kelimesi günümüzde ülkeler, şehirler, şirketler ve ürünler için önemli bir kavramdır ve çevreye güçlü bir mesaj vermektedir. Tüketiciler klasik bir ürün veya hizmet almak yerine, markalı bir ürün ve hizmeti almayı tercih etmektedir. Bu yüzden markalaşmış bir kent yaratma çalışmaları son yıllarda turizm alanında öne çıkan bir konudur. Kent markalaşması kavramıyla kentler, benzer hizmetler sunan diğer kentlerden kendilerini farklılaştırmaya çabalamaktadır. Kentler markalaşma çalışmalarıyla sahip oldukları değerleri en iyi şekilde pazarlamaya çalışmakta ve bu konuda stratejiler geliştirmektedir. Bu çalışmanın amacı, Isparta kentinin markalaşması konusunda, Isparta'daki çeşitli kurumların ve yerel halkın algılarını, görüşlerini incelemek ve yerel yönetime bu konuda öneriler sunmaktır. Araştırma Isparta'nın marka kent olması üzerine kurgulandığı için araştırma evrenini Isparta'da yaşayan halk ve Isparta'daki çeşitli kurumlar ve kuruluşlar oluşturmaktadır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Araştırma 26 Mart 2018 ve 8 Nisan 2018 tarihleri arasında uygulandığı için bu tarihler arasında Isparta kent merkezinde bulunan katılımcılar basit tesadüfü örneklem yöntemi ile belirlenmiştir. Elde edilen veriler ile gerçekleştirilen faktör analizi sonucunda beş faktörün oluştuğu görülmüştür. Korelasyon analizi sonucunda beş bağımsız değişkenden“Turizm İşletmeleri”,“Çekicilikler”,“İmaj”ve“Fiyat”boyutları ile“Isparta bir turizm şehri olabilecek özelliklere sahiptir”bağımlı değişkeni arasında anlamlı bir ilişki olduğu,“Ulaşım”bağımsız değişkeni ile bağımlı değişken arasındaki ilişkinin anlamlı olmadığı görülmüştür. Regresyon analizleri sonucunda Marka Kent Ölçeği'nin boyutları olan“Turizm İşletmeleri”,“Çekicilikler”,“Ulaşım”,“İmaj”ve“Fiyat”faktörlerinin,“Isparta bir turizm şehri olabilecek özelliklere sahiptir”bağımlı değişkenini anlamlı bir şekilde etkilediği görülmüştür ve bağımlı değişkene anlamlı etkileri bulunan tüm hipotezler kabul edilmiştir. Çalışma sonucunda, Isparta şehrinin turizm potansiyeli konusunda öne çıkan unsurları ve turizmin Isparta'ya sağlayacağı faydalar tespit edilmeye çalışılmış ve bu unsurların ön plana çıkarılmasıyla markalaşma faaliyetlerinin nasıl gerçekleştirileceğine yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The brand word today is an important concept for countries, cities, companies and products and gives a strong message to the environment. Instead of buying a classic product or service, consumers prefer to buy a branded product and service. Therefore, the creation of a branded city is a prominent issue in the field of tourism in recent years. With the concept of city branding, cities struggle to differentiate themselves from other cities offering similar services. Cities are trying to marketing the values they have with branding efforts in the best way and develops strategies in this regard. The aim of this study is to examine the perceptions and opinions of various institutions and local people in Isparta on the branding of the city of Isparta and to offer suggestions to the local government. As the research is based on the fact that Isparta as a branded city, the research population consists of people living in Isparta and various institutions and organizations in Isparta. Quantitative and qualitative research methods were used in the study. As the study was carried out between 26 March 2018 and 8 April 2018, in the city center the participants of the study were identified by simple random sampling method. As a result of the factor analysis, five factors were determined. As a result of the correlation analysis, it was seen that there is a significant correlation between independent variables“Tourism Enterprises”,“Attractiveness”,“Image”,“Price”and dependent variable“Isparta has the characteristics of being a tourism city”, but the correlation between independent variable“Accessibility”and the dependent variable is not significant. As a result of the regression analysis, it was seen that the dimensions of the Branded City Scale“Tourism Enterprises”,“Attractiveness”,“Accessibility”,“Image”and“Price”factors had a significant effect on dependent variable and all hypothesis which have significant effects on dependent variable were accepted. At the end of the study, the prominent elements of the tourism potential of the city of Isparta and the benefits of tourism to Isparta were tried to be identified and suggestions were highlighted on how to carry out the branding activities.