Glenohumeral artritli hastalarda manuel terapi ve egzersizin etkinliğinin incelenmesi
Investigation of efficacy of manual therapy and exercise in patients with glenohumeral arthritis
- Tez No: 541941
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIZ AKBABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmamızın amacı Glenohumeral Artritli hastalarda manuel terapi ve egzersiz uygulamalarının yalnız egzersiz uygulamasına kıyasla etkinliğinin incelenmesidir. Çalışmaya 30 gönüllü hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Her iki gruba 15 seans boyunca ortak bir egzersiz programı uygulandı. Manuel terapi grubuna egzersiz uygulamalarına ilave olarak manuel tedavi teknikleri uygulandı. Olgular tedavi öncesinde ve 5 haftalık tedavi sonrasında ağrı, eklem hareket açıklığı, kas kuvveti, fonksiyonel durum, sağlıkla ilgili yaşam kalitesi, hasta memnuniyeti açısından değerlendirildi. Tedavi öncesinde gruplar arasında demografik özellikler bakımından istatiksel açıdan anlamlı bir fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to compare the efficacy of manual therapy and exercise practices compared to exercise practice in patients with Glenohumeral Arthritis. Thirty volunteer patients included in the study. Patients were randomly divided into two groups. A common exercise program was applied to both groups during 15 sessions. Manual therapy techniques were applied to the manual therapy group in addition to exercise practices. Patients were evaluated in terms of pain, range of motion, muscle strength, functional status, health-related quality of life and patient satisfaction before and after 5 weeks of treatment. There was no statistically significant difference between the groups in terms of demographic characteristics (p>0.05).