Glenoid versiyonunun normal ve hastalıklı omuzlarda bilgisayarlı tomografi ile ölçümü
- Tez No: 70847
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 23
Özet
17 ÖZET Omuz patolojilerinde etyolojik neden uzun süre araştırma konusu olmuştur. Son günlerde omuz yumuşak doku ve kemik patolojilerinin glenoid torsiyon derecesi ile ilişkisi üzerine çalışmalar yoğunlaşmıştır. Omuzun anatomik özelliğine bağlı olarak omuz ağrısı çeken bir çok insan doktora baş vurduğundan dolayı skapulanın glenoid torsiyonunu radyolojik olarak ölçerek, bu açının değeri normal ya da osteoartritli ve değişik inflamatuar artritli hastalarda ne kadar değişiklik gösterdiğini araştırdık. Glenoid torsiyonun bilgisayarlı omuz tomografisinde ölçülerek normal ve hastalıklı omuz arasındaki fark hesaplandı. Çalışma Aralık 1993-Şubat 1998 yıllan arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda muayene edilen hastalardan 48'i omuz patolojisi olan, 52'si ise klinik ve radyolojik olarak herhangi bir omuz patolojisi olmayan toplam 100 olgu üzerinde prospektif olarak yapıldı. 52 hastanın 27'si kadın, 25'i erkekdi. Olguların yaşlan 16-70 arasında olup, ortalama 31.2 yıl idi. Hastalar ağrılı ve normal omuz olarak iki gruba ayrıldı. Hastalar, iki taraflı omuz AP ve aksiller grafi ve glenoid torsiyonunun ölçümü için koronal planda çekilen kompüterize tomografi ile değerlendirildi. Ayrıca düz grafılerde akromioklavikular eklem, glenohumeral eklem, ve yumuşak doku patolojileri değerlendirildi. Normal kişilerden oluşan grupta ortalama torsiyon derecesi +2.43° anteversiyon lehineydi. Hasta grubunda ise osteoartrozlu olan grupta -3.63° anterior omuz instabilitesinde - 1.32°, yumuşak doku patolojilerinde -2.72° retroversiyon lehine tespit edildi. Patolojik grubun ortalama torsiyon derecesi; -2.55° hesaplandı. Elde edilen sonuçlar Mann-Whitney-U testi ile istatistiki olarak analiz edildi. Buna göre osteoartroz, anterior omuz instabilitesi ve omuz yumuşak doku patolojilerinde glenoid torsiyonun retroversiyon lehine artığı, bu nedenle glenoid torsiyonun omuz patolojileri ile ilişkili olabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
18 SUMMARY The etiological factor in shoulder patologies has been a subject of investigation for a long time. Recently investigations have been concentrated on the relations between the soft tissue of shoulder, bone disorders and the degree of glenoid version. Upon the applications of various patients suffering from shoulder pain due to its anatomic features, through radiologically measuring the glenoid version of scapula. We observed that the degree in normal subjects or in patients who that osteoarthrosis or inflammatory arthritis of gleno-humeral joint changed. Glenoid torsion was measured in computerized shoulder tomography and the difference between the problematic shoulder and the normal one was detenmined.The study was undertaken prospectively on 100 shoulders (48 with shoulder pathologies and 52 with no clinical or radiological patologies) at Atatürk University, Medical Faculty, Departmant of Orthopaedics and Traumatology between December 1993 and February 1998. The ages of the cases varied from 16 to 70; and the average age was 31.2. The patient were divided into two groups one of which had no pathologies whereas the other had.The cases were evaluated with computerized tomography from coronal perspective and two-sided shoulder graphics. In the normal group without any complaint the average torsion was determined to be 2.43°.The second group with complaints was analyzed in three subcategories; the average torsion in patient with osteoarthrosis was -3.63°. in those with anterior instability -1.32°. and in soft tissue pathologies -2.72°. The average of these three subcategories was -2.55° These results were statistically analyzed through Man-Whitney U test. As a result, we obtained a positive degree in normal subject (anteversion) but we observed negative degree in pathological cases (three subcategories)