Rotator manşet yırtıklarında artroskopik ve atroskopi yardımlı mini açık tamir yöntemlerinin klinik ve radyolojik karşılaştırılması
Comparison of clinical and radiological outcomes of all-arthroscopic versus mini-open rotator cuff repair
- Tez No: 352712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF ALTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmamızın amacı tam kat rotator manşet yırtığı olan ve tam artroskopik veya artroskopi yardımlı mini açık tamir yapılan hastaların ameliyat sonrası altıncı ay klinik, fonksiyonel ve radyolojik sonuçlarını karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışmamıza tam kat rotator manşet yırtığı olan ve tam artroskopik tamir (Grup I, 25 hasta) veya artroskopi yardımlı mini açık tamir yapılan (Grup II, 25 hasta) toplam 50 hasta alındı. Glenohumeral instabilitesi olanlar, os akromialesi olanlar, akromioklaviküler dejenerasyonu olanlar, servikal diskopatisi olanlar, romatoid artriti olanlar çalışma dışında bırakıldı. Grup I de 9 erkek 16 bayan (ortalama yaş: 55,96±10,72 yıl ) ve Grup II de 8 erkek 17 bayan ( ortalama yaş 53,04±12,21 yıl) hastamız vardı. Hastalar ameliyat öncesi, ameliyat sonrası üçüncü ay ve ameliyat sonrası altıncı ay, UCLA (University of California Los Angeles) skorlaması, Constant skorlaması, eklem hareket açıklıkları ve VAS (visual analog scale) skorlamasına göre değerlendirildi. Tendon devamlılığı ameliyat sonrası altıncı ay MRG ile değerlendirildi. Bulgular: Ameliyat sonrası yapılan değerlendirmede klinik, fonksiyonel ve radyolojik sonuçların her iki grupta ameliyat öncesine göre belirgin olarak iyileşme gösterdiği görüldü (p0.05). Bununla beraber ameliyat sonrası üçüncü ay, UCLA skorlaması, Constant skorlaması, VAS skorlaması ve aktif hareket açıklığı değerlerinde Grup I de Grup II ye göre daha fazla iyileşme görmekteyiz (p>0.05). Grup I de bir hastada ve Grup II de bir hastada olmak üzere toplam iki hastada tekrar yırtık saptandı. Grup I de analjezik kullanılan gün sayısı Grup II ye göre belirgin olarak daha az idi (p>0.05). Sonuç: Ameliyat sonrası altıncı ay yapılan değerlendirmede, fonksiyonel sonuçlar, ağrı, eklem hareket açıklıkları ve komplikasyonlar açısından, tam artroskopik tamir ve artroskopi yardımlı mini açık tamir yapılan hastalar arasında anlamlı bir fark yoktu. Hastalar tam artroskopik tedaviden daha erken dönemde (ameliyat sonrası ilk 3 ay) fayda görmektedirler. Anahtar Kelime: Rotator Manşet, Omuz Artroskopisi, Mini Açık, Tam Artroskopik.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study was to compare clinical, functional and radiological outcomes in the postoperative six month of patients with full-thickness tears undergoing all-arthroscopic versus mini-open rotator cuff repair. Methods: We evaluated 50 patients who were treated for full-thickness rotator cuff tears either by all-arthroscopic (Group I, 25 patients) or mini-open repair (Group II, 25 patients). Patients who had glenohumeral instability, os acromiale, acromioclavicular degeneration, cervical discopathy, rheumatoid arthritis were excluded. There were 9 male and 16 female in the Group I (mean age: 55,96±10,72 years) and there were 8 male and 17 female in the Group II (mean age: 53,04±12,21 years). Patients were evaluated before surgery, thirth and sixth months after surgery using the University of California Los Angeles (UCLA) shoulder rating scales, Constant score, range of motion measurements and visual analog scale (VAS) . Tendon integrity was measured by MRI at the time of sixth month follow-up. Results: Clinical, functional and radiological outcome measures significantly improved in both groups postoperatively (p0.05).