Farklı liselerde öğrenim görmekte olan öğrencilerin fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the physical activity levels of studentswho are learned in different schools
  1. Tez No: 541943
  2. Yazar: SHAHO HASAN MOHAMMED MAMSHAE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma Van ilinde farklı liselerde eğitim gören öğrencilerin fiziksel aktivite düzeylerinin belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın evrenini Van ilinde lise eğitim gören öğrenciler oluşturmakta, örneklemini ise farlı liselerden oluşan 14-17 yaşları arasında 350 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmadaki veriler Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) - kısa form uygulanmasıyla elde edilmiştir. Çalışmada SPSS 23 programı kullanılmıştır. Verilerin analizi için ortalama, standart sapma analiz teknikleri kullanılmıştır. İkili grup karşılaştırmaları için Independent T testi çoklu grup karşılaştırmaları için One Way Anova testi ve tanımlayıcı istatistiki yöntemler kullanılmıştır..
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the physical activity levels of students in different high schools in Van province. The universe of the study consists of high school students in Van province. The sample consists of 350 high school students aged between 14-17 years. The data in the study were obtained by applying the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) - short form. SPSS 23 program was used in the study. Mean, standard deviation analysis techniques were used for data analysis. One Way Anova, Independent T test was used to determine the differences.