Diyabet oluşturulan ratlarda kurkuminin bazi plazma sitokin düzeyleri üzerine etkisi
The effect of curcumin on some plasma cytokinelevels at experimental diabetic rats
  1. Tez No: 541973
  2. Yazar: ÜLKÜ SAYGILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma; insanlarda ve hayvanlarda akut ve kronik çok sayıda sistem üzerine olumsuz etkileri olan Diabetes Mellitus'ta, kurkumin verilmesinin bazı plazma sitokinleri ve insülin düzeyine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada canlı ağırlıkları birbirine yakın 30 adet yetişkin erkek Wistar Albino sıçan kullanıldı. Denemede kullanılan denekler Kontrol (K), Diyabet (D), Kurkumin (C) ve Diyabet + Kurkumin (DC) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Bütün gruplar deneme boyunca standart sıçan yemi ile beslendi. Kontrol grubunda yer alan sıçanlara bir müdahale yapılmadı. D ve DC gruplarına 60 mg/kg STZ intraperitoneal enjeksiyon ile tek doz olarak uygulandı. C ve DC grubuna 50 mg/kg canlı ağırlık/gün kurkumin gavaj yoluyla verildi. Deneme 4 hafta boyunca sürdürüldü. Araştırmada deneme sonunda gruplardaki deneklerden alınan kan örneklerinde L-6, IL-10, insülin, TNF-α, CRP düzeyleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study; The aim of this study was to determine the effect of curcumin administration on some plasma cytokines and insulin levels in Diabetes Mellitus which had negative effects on many acute and chronic system in humans and animals. In this study, 30 adult male Wistar albino rats, whose weights were similar to each other, were used. Experimental animals were divided into four groups as Control (K), Diabetes (D), Curcumin (C) and Diabetes+Curcumin (DC). All groups were fed with standard rat feed throughout the trial. The rats in the control group did not receive any intervention. D and DC groups were administered as a single dose with 60 mg / kg STZ intraperitoneal injection. The experiment was continued for 4 weeks. IL-6, IL-10, insulin, TNF-α, CRP levels were determined in the blood samples taken from the subjects in the study at the end of the study.