Şırnak ilinde yetişen yerel ve standart nar çeşitleri ile önemli nar genotiplerin pomolojik ve bazı kimyasal özelliklerin karakterizasyonu
Characterization of pomological and some chemical properties of the growing local and standard pomegranate cultivars and important pomegranate genotypes grown in Şırnak province
- Tez No: 541974
- Danışmanlar: PROF. DR. MİKDAT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Şırnak İlinde Yetişen Yerel ve Standart Nar Çeşitleri ile Önemli Nar Genotiplerin Pomolojik ve Bazı Kimyasal Özelliklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda, 1 standart nar çeşidi (Hicaz) ve 4 mahalli nar çeşidi (Ali Ağa, Mala Haci, Pahizi ve Radişu) üzerinde çalışılmıştır. Araştırmada meyve ağırlıklarının 205.44-525.87 g; meyve boylarının 59.34-87.46 mm; meyve enlerinin 70.81-79.26 mm; meyve hacimlerinin 167.67-505.00 ml; meyve suyu miktarlarının 26.20-155.67 ml; meyve yoğunluklarının 1.01-1.28 g/ml; 100 dane ağırlıklarının 36.98-61.81 g; kaliks boylarının 16.34-18.54 mm ve kaliks enlerinin 14.90-19.79 mm; şekil indeksleri 0.84-0.91 arasında değişmiştir. Ayrıca SÇKM miktarları % 15.90-18.20; titre edilebilir asitlik % 52.80-123.75; pH 3.57-3.96 arasında değişmiştir. Bunun yanında çeşitlerin kabuk alt zemin rengi, üst zemin rengi, çekirdek sertliği, meyve tadı, dane rengi, üst odacık sayısı, alt odacık sayısı, odacıkların görünümü, daneleme kolaylığı ve meyve posa ağırlıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine Characterization Of Pomological and Some Chemical Properties of The Growing Local and Standard Pomegranate Cultivars and Important Pomegranate Genotypes Grown in Sirnak Province. In this context, 1 pomegranate species (Hicaz) and 4 local pomegranate species (Ali Aga, Mala Haci, Pahizi and Radisu) were studied. In the study, Fruit weights ranged from 205.44-525.87g; Fruit heights ranged from 59.34-87.46 mm; Fruit diameters ranged from 70.81-79.26 mm; Fruit Volume sranged from 167.67-505.00 ml; Fruit juice amounts ranged from 26.20-155.67 ml; Fruit densities ranged from 1.01-1.28 gr/ml; 100 seed weights ranged from 36.98-61.81 g; calyx heights ranged from 16.34-18.54 mm and calyx diameters ranged from 14.90-19.79 mm and shape indices ranged from 0.84-0.91. In addition, Soluble solid contents (SSC) ranged from 15.90-18.20%; total acidity ranged from 52.80-123.75% and pH ranged from 3.57-3.96. Moreover, sub skin color, upper skin color, seed hardness, frui ttaste, seed color, upper fruit compartment, sub Fruit compartment, compartment number, compartment appearance, easiness in separating arils and fruit pulp weights of the cultivars were also determined.